1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yeni Zelanda ve Avustralya'ya "sonik kuyu"dan selam gönderdiler
Yeni Zelanda ve Avustralya'ya "sonik kuyu"dan selam gönderdiler

Yeni Zelanda ve Avustralya'ya "sonik kuyu"dan selam gönderdiler

Çanakkaleli vatandaşlar, Avustralyalı sanatçı Giddy'nin "Sonik Kuyular Projesi" kapsamında Çanakkale'de açılan kuyudan Wellington ve Sidney kentlerine selam yolladı- Giddy:- "Bu üç kuyu sayesinde, üç ülkenin dostluğu yeniden hayat buluyor"

A+A-

ÇANAKKALE (AA) - Avustralyalı sanatçı Allan Giddy'nin "Sonik Kuyular Projesi" kapsamında, benzerleri Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington ve Avustralya'nın Sidney kentinde de kurulan Çanakkale'deki kuyunun açılışı yapıldı.

Giddy, İskele Meydanı'nda kurulan, içine yerleştirilen internet erişimi ile binlerce kilometre uzaklıktaki kentlerde yaşayanların birbirlerine seslerini eş zamanlı duyurabileceği sistemin açılışında yaptığı konuşmada, bu kuyulardan konuşulduğu zaman Avustralya ve Yeni Zelanda'dan da ses alınabildiğini söyledi.

Kuyunun benzerlerinin Wellington ve Sidney'de de bulunduğunu belirten Giddy, üç ülke arasında iletişim kurmayı amaçladıklarını anlatarak, şöyle dedi:

"Bunun benzeri olan bir sanat eseri bulunduğunu düşünmüyorum. Benzersiz bir çalışma olduğuna inanıyorum. Bu üç kuyu sayesinde, üç ülkenin dostluğu yeniden hayat buluyor. Aslında burada Atatürk'ün sözlerini düşünmemiz gerekiyor. Aslında savaşla başlayan bir durum, Atatürk'ün sözleri sayesinde şu anda barışa dönüşmüş bulunuyor. Atatürk'ün sözlerinden yola çıkarak, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki dostluğu tüm dünyanın sağlaması gerekiyor."

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da kuyunun başına gelerek, Yeni Zelanda'daki kuyunun önündeki Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Damla Yeşim Say, Wellington Belediye Başkanı Celia Wade Brown ile konuştu.

Gökhan, "Wellington kentindeki sevgili dostlarım, merhaba. Ben Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan. Barışın kenti Çanakkale'den binlerce kilometre ötedeki kardeşlerimize Allan Giddy'nin eseri sonik kuyu aracılığıyla sesimi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum." diye seslendi.

Daha sonra, Çanakkale ile Wellington belediyelerinin yetkilileri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Açılışın ardından çok sayıda çocuk, kuyudan Wellington ve Sidney'deki arkadaşlarına seslenme imkanı buldu.

Törene, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Nikolas Sergi, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ed McIsaac, büyükelçilik ve konsolosluk yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yeni Zelanda ve Avustralya'ya "sonik kuyu"dan selam gönderdiler

Yeni Zelanda ve Avustralya'ya "sonik kuyu"dan selam gönderdiler

HABERE YORUM KAT