Yokuş: Dekar başına 200 TL verilmeli

Yokuş: Dekar başına 200 TL verilmeli

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, özellikle Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan kuraklıktan dolayı ekili arazilerini hasat edemeyecek durumda olan çiftçilere destek çağrısında bulundu.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, özellikle Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan kuraklıktan dolayı ekili arazilerini  hasat edemeyecek durumda olan çiftçilere destek çağrısında bulundu. Yokuş, “Kuraklıktan zarar görecek olan çiftçilerimizin sadece yüzde 5'i kuraklık sigortası yaptırmıştır.  Kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize dekar başına 200 TL yardım yapılması gerekiyor” dedi.

Türkiye genelinde beklenen bahar yağışlarının görülmemesi nedeniyle özellikle Orta Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan kuraklık, hububat hasadını tehdit ediyor. Yaşanan kuraklık nedeniyle kıraç alanlardaki buğday ve arpalar yanmaya başlarken, çiftçiler hasat yapılamayacak duruma gelen ekili arazilere hayvanlarını sokmaya başladı. Uzmanlar Mayıs ayı içerisinde de beklenen yağışların düşmemesi durumunda en az 2 milyon ton rekolte kaybı yaşanacağını ifade ediyor.

“ÇİFTÇİLERİN SADECE YÜZDE 5’İ KURAKLIK SİGORTASI YAPTIRMIŞ”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçiye destek verilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye’de kuraklıktan zarar görecek olan çiftçilerin sadece yüzde 5’inin kuraklık sigortası yaptırdığını ifade eden Yokuş, şunları söyledi:

“ Bilindiği gibi 14 aydır tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 virüsü her kesimi olduğu gibi çiftçilerimizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Bu nedenle, kuraklıktan zarar görecek olan çiftçilerimizin sadece yüzde 5'i kuraklık sigortası yaptırmıştır. Şu anda Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere İç Anadolu Bölgelerimizdeki tarımla uğraşan çiftçilerimizin özellikle kırsal alana ektikleri ekinlerinin maalesef kuraklık nedeniyle yüzde 40 civarında kayba uğrayacağı ifade edilmektedir. Bu nedenle biz, siyasi iktidarımıza -bu dönem için yani bu pandemi dönemiyle ilgili bu süreç içerisinde çiftçilerimizin kayıplara uğrayacağı bir gerçek, büyük bölümü sigortasız yani kuraklık sigortası yaptırmamış.”

“DEKAR BAŞINA 200 TL VERİLMELİ”

Çiftçiye dekar başına 200 TL destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Yokuş, “Buradan diyoruz ki, kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize  dekar başına 200 TL yardım yapılması gerekiyor. Bu tespitler yapılarak mutlaka çiftçilerimizin bu pandemi döneminde sıkıntılarının giderilmesi lazım. Sadece bu da yetmez; hepimiz biliyoruz ki çiftçilerimizin büyük bölümü borç batağında, çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçları yeniden yapılandırılmalı, faizleri kaldırılmalı, üç yıla yayılarak anapara hasat döneminde ödenmeli, böyle bir sisteme acilen geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.