1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ysk'nın Teşkilat Yapısı Değiştiriliyor
Ysk'nın Teşkilat Yapısı Değiştiriliyor

Ysk'nın Teşkilat Yapısı Değiştiriliyor

TBMM Genel Kurulunda, YSK Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri devam ediyor - Adalet Bakanı Gül:- "Türkiye'nin kurucusu, banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin dahili ve harici bedhahlarına karşı bağımsızlık mücadelesi verm

A+A-

TBMM (AA) - Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Türkiye'nin kurucusu, banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin dahili ve harici bedhahlarına karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş bir milli mücadele kahramanı, devletimizin, Cumhuriyetimizin kurucusudur. Onun hatırası Cumhuriyetimizi de kanımızın son damlasına kadar, kıyamete kadar bu millet koruyacaktır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde görüşmeler devam ediyor.

AK Parti ve CHP milletvekilleri arasındaki tartışma üzerine verilen aranın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, tartışmalar sırasında söylenen sözlerin bazen kastın ötesinde anlaşıldığını belirtti. Bostancı, Adalet Bakanı Gül'ün ifadelerinde, terör örgütü ile CHP'yi özdeşleştiren yaklaşım bulunmadığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Bostancı'nın sözlerinin kıymetli olduğunu ifade etti. Özel, "Bu sözleri, bundan sonra herhangi bir bakanın CHP ve Atatürk'ü de anarak bir terör örgütüyle ilgili söz söylemeyeceğine ilişkin taahhüt olarak algılıyor ve müzakerelere devam ediyoruz." diye konuştu.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz kurumlarındaki uygulamaların belli mevzuatlar çerçevesinde yapıldığını dile getirdi. Tutukluların avukatlarıyla görüşmelerinin kısıtlanamayacağını kaydeden Gül, sayım işlemlerinin de ceza infaz kurumunun güvenliği göz önünde tutularak, ilgili kurum yetkililerinin belirlediği şekillerde yapıldığını anlattı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verme işleminin mahkemelerin kararıyla gerçekleştirildiği bildiren Gül, bu konuda bakanlık olarak mahkemelere müdahale etme haklarının bulunmadığını vurguladı.

- "Türkiye çadır devleti değildir, hukuk devletidir"

Gül, başka bir soru üzerine, "17-25 Aralık olayları, Türkiye'de bağımsız mahkemelerce yargılaması bitmiş bir konudur. Türkiye egemen bir devlettir, Türkiye çadır devleti değildir, hukuk devletidir. Yargılamalar yapılmaktadır. Kim suçluysa, kim haksızlığa uğramışsa mahkemeler bu yargılamaları yapmıştır, yapacaktır. Burada yapılan haksız isnatlar, Türkiye'nin, Türk milletinin karşı çıkması gereken durumdur. Kim bir yanlış yapmışsa bu fiiller Türk mahkemelerince yargılanır. Türkiye'nin, Türk milletinin alnı açıktır." ifadelerini kullandı.

Gül'ün açıklamasının ardından söz alan Özgür Özel, partisinin milletvekilleri ve kendisinin FETÖ mensuplarının yargılandığı davaları yakından takip ettiklerini belirterek, İstanbul ve Ankara'da devam eden davalara giden CHP milletvekillerinin bizzat müdahillik taleplerine ilişkin dilekçeler verdiklerini söyledi.

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün, Genel Kurulda yaşanan tartışmayı anımsatarak, şunları kaydetti:

"Hepimiz bu çatı altında, özellikle darbe girişimine karşı parlamento olarak, tüm siyasi parti grupları olarak el birliğiyle direnç gösterdik. Bu çatıyı kuran, bu Cumhuriyeti kuran, bu parlamentoyu kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çatısı, şemsiyesi altında bu Mecliste görev yapıyoruz. Ne şimdi ne geçmişte ne de gelecekte hiç kimse ama hiç kimse Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, darbe girişiminde bulunmuş hain terör örgütüyle eş değer tutmasını, onu ağzına almasını kabul etmemiz mümkün değildir."

Tüzün'ün açıklaması ardından söz alan Adalet Bakanı Gül de "Türkiye'nin kurucusu, banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin dahili ve harici bedhahlarına karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş bir milli mücadele kahramanı, devletimizin, Cumhuriyetimizin kurucusudur. Onun hatırası Cumhuriyetimizi de kanımızın son damlasına kadar, kıyamete kadar bu millet koruyacaktır. Bizim buradaki ifademiz asla bir partiyi de tüzel kişiliği de asla genelleme yapmak bir hukuk adamı olarak da siyasetçi olarak da bana yakışmaz. Ben sadece kullanılan, dile getirilen üslupların belli bir hususta bu örgütün de kullanmış olduğu üslupla benzerliğini söyledim, bir şahıs ya da kitleyi ifade etmek istemedim." şeklinde konuştu.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanmasının ardından birinci bölümü üzerindeki görüşmelere başlandı.

HABERE YORUM KAT