1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yüksekova'da Halaylı Koyun Kırkma Şenliği
Yüksekova'da Halaylı Koyun Kırkma Şenliği

Yüksekova'da Halaylı Koyun Kırkma Şenliği

Sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırıldığı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, koyunları halay ve türküler eşliğinde kırkıyor

A+A-

HAKKARİ (AA) - Sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırıldığı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde koyunlar halay ve türküler eşliğinde şenlikle kırkılıyor.

Bölgenin önemli hayvancılık merkezlerinden Yüksekova ilçesinde koyunların temizlenmesi, serinlemesi ve besicilikten elde edilen gelirin artırılması için yapılan kırkma şenliği, renkli görüntülere sahne oluyor.

Koyun yünü yorgan yapmada ya da genç kızların çeyiz ihtiyacı için kullanılıyor
İlçeye 27 kilometre uzaklıktaki Karadağ köyünde besiciler, koyun kırkma şenliği için suyun olduğu alanlarda aileleriyle çadırlar kurdu.

Şenlik havasında geçen etkinlikte yaklaşık 40 aileye ait yüzlerce koyun yıkandıktan sonra ayakları iple bağlanarak büyük bir özenle kırpıldı. Elde edilen koyun yünü yorgan yapmada ya da genç kızların çeyiz ihtiyacı için kullanılıyor.

Yörede "Bexbır" olarak adlandırılan koyun kırkma işlemi, Kürtçe türküler eşliğinde çekilen halaylarla akşam saatlerine kadar sürüyor.

-"Mangal yakıyoruz, halaylar çekiyoruz"


Besicilerden Behçet Düzen, AA muhabirine yaptığı açıklamada şenliği en az senede bir defa düzenlediklerini söyledi.

Köyde yaklaşık 40 hane olduğunu aktaran Düzen, "Biz köylüler koyunları kırkacağımız alanda ailelerimizle çadırlar kuruyoruz. Bazı aileler on, bazıları kırk ya da elli koyun kırkıyor. Elde edilen koyun yününü kimisi satıyor kimisi ihtiyacı için kullanıyor. Şenliklerimiz çok güzel geçiyor. Mangal yakıyoruz, halaylar çekiyoruz. Her sene bu organizasyonu yapıyoruz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT