Zincir Marketlere düzenleme geliyor

Zincir Marketlere düzenleme geliyor

Uzun süredir gündemde olan zincir marketlere ürün sınırlaması ile ilgi teklif önümüzdeki günlerde meclise sunulacak. Konyalı Esnaf düzenlemeden memnun

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanacağına ilişkin sözlerinden sonra dikkatler yeniden zincir market düzenlemesine çekilmişti. Bu konuda devletin farklı adımlar attığı belirtildi. Özellikle küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi, bakkal ve bayilerin daralan satışlarına çözüm bulunması için zincir marketlerin satışını yapabileceği ürünlere sınırlama getirilmesi konusu hızlandı. Sadece bu başlıkları içeren bir teklifin önümüzdeki günlerde TBMM’ye verilecek. Buna göre eğer teklif hayata geçerse zincir marketlerin nüfus kriterine göre açılmasına olanak sağlanması, satacağı ürünlere sınırlama getirilmesi, bazı ürünlerin de büyüklük hesabına göre satışına kural konulması konuları gündeme gelecek. Düzenlemeye göre zincir marketlerde beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili, kırtasiye, nalburiye ve hırdavat gibi alanlardaki ürünler satılamayacak.

ramazan-kuspinar-001.jpg

KUŞPINAR: KONYALI DA ESNAFINA SAHİP ÇIKMALI

Kararın ivedikle alınması gerektiğinin altını çizen Konya Kitap, Kırtasiye, Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, “Pandemi dolayısıyla iki yıldır tüm sektörlerde olduğu gibi kırtasiye sektöründe de işyerleri kapalı kaldı. O süreçte bu zincir marketler kırtasiye ürünlerini satmaya devam etti. Şu anda da aynı şekilde esnafımız ekonomik zorluklar yaşıyor. Küçük esnafın toparlanması açısından bu kararı çok doğru buluyoruz. Bir de bu marketlerle esnafımız arasında haksız rekabet çok fazla. Esnaf ürünü ederinin çok altında satamıyor ama bu üç harfli dediğimiz marketler çok rahat satabiliyorlar. Hal böyle olunca halkımızda onlara başvuruyor. Bizim esnafımız bununla baş edemiyor. Okul zamanın kırtasiyeci esnafının harman zamanı. Tam para kazanacağı dönemde bu marketler birer kırtasiye standı açıyor. Tüm esnafın beli bükülüyor. Kırtasiyecinin seçerek aldığı dikkatle seçtiği mallara marketlerde bakıyorsunuz kanserojen içerikli ürünler. Bizim burada yıllarca eğitime hizmet etmiş kırtasiye sektörümüzün ölmemesi için destek olmamız gerekiyor. Küçük esnaf bizim esnafımız. Konyalı da esnafına sahip çıkmalı” dedi.

kadir-erolmez-001.jpg

ERÖLMEZ: DEVLETİMİZDEN DE BÖYLE BİR ADIM BEKLİYORDUK

Bu sınırlamanın bir gereklilik olduğunu ifade eden Konya Televizyon ve Radyo Tamircileri Bilgisayarcılar Güvenlik Sistemleri ve Tüketici Elektronikçileri Odası Başkanı Kadir Erölmez, “Sonuna kadar destekliyoruz. Zaten esnaf zor durumda sıkıntıları, maliyetleri arttı. Yanında çalışan elemana maaşını zamanında vermesi lazım. Tüm bunların yanında bir de zincir marketlerle rekabet savaşına başladı. Esnaf burada çok sıkıntılıydı. Benim esnafım bir şeyi satarken bilinçli satıyor. Ürünün arızası, fiyatı, garantisi her konuda anlatıyor müşteriyle birebir temasa geçiyor. Gerekirse üründe sorun çıktığında ürünü vatandaştan alıp yaptırıp belli bir süre zarfında iade ediyor. Ama marketlere bakıyorsunuz. Vatandaşın aldığı cep telefonu arıza yapmış. Ama karşısında konu hakkında yardımcı olacak kimse yok ürünü kendisi gönderiyor. Ürün İstanbul’a gidiyor aylarca gelmiyor. Bu durumlar halkımızı da çok mağdur etti yıllardır. İnşallah bu karar Meclis tarafından onaylanırsa çok güzel olacak. Bu sınırlama konusunda zaten bizler hem federasyon olarak hem birlik olarak çok uğraştık. Devletimizden de böyle bir adım bekliyorduk” ifadelerini kullandı.

mehmet-gunbas.jpeg

GÜNBAŞ: İŞİ BİLENDEN ALSINLAR

Konya Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Günbaş da marketlerde satılan mobilya ürünlerinin çoğunluğunda tüketicinin sorun yaşadığını ve muhatap bulamadığını söyledi. Günbaş, “Uzun süredir bizler gerek bakanlık düzeyinde gerek federasyon düzeyinde sınırlama olması ile alakalı görüşmelerimizi yapıyorduk. O yüzden bu konunun herkese çok olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Özellikle mobilya farklı bir şeydir. Geldiği zaman kurulması var, parçaları var, eksiği yükseği var. O yüzden biz zincir marketlerde böyle bir satışın yasaklanmasını yüzde yüz destekliyoruz. Olumlu bir karar. İnşallah karar meclisten geçer ve genelge yakın zamanda yayınlanır. Böylelikle esnaflarımızda rahatlar. Baktığınız zaman pandemide de aynı şey yaşanmıştı. Haksız rekabet var ortada. O dönem hükümetimiz bu tür satışların yapılmaması noktasında sonradan adımlar attı. Bunun sürekli olması lazım. Şimdi bizim odamıza haftada 10 ila 15 arası Tüketici Hakem Heyeti’nden, mahkemelerden bilirkişi isteniyor. Bu olumsuz ve kötü ürünlerle alakalı tüketici çok mağdur. Ben tüketiciye buradan seslenmek istiyorum. İşi bilenden alsınlar. Mutlaka garantisi olandan alın. Garantisini, iade şartlarını, sözleşmesini konuşmak lazım. Bunları markette yapamazsınız” dedi. (Gülşen Çopur)

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.