10 bin yıllık tarihe yakışır karşılama merkezi

10 bin yıllık tarihe yakışır karşılama merkezi
10 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan ve Konya’nın en önemli tarihi mirasları arasında yer alan Çatalhöyük’e Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tanıtım ve karşılama merkezi, açılış için gün sayıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, fiziki yapısı ve çevre düzenlemesi tamamlanan, iç tefrişatı devam eden Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nin ülke turizmine hizmet etmek için artık gün saydığını belirtti. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yaklaşık 10 bin yıllık Çatalhöyük’ün tüm dünyada daha fazla tanınması için şehre kazandırdıkları merkezle bölgeye gelen ziyaretçileri en güzel şekilde ağırlayacaklarını dile getiren Başkan Altay, bu önemli yatırımın hayırlı olmasını diledi.

4wng6gdebbrdfwpi0urzk79ou4wzykudsj5fy7nt.jpg

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya’nın, en önemli miraslarından birisinin de 10 bin yıllık geçmişiyle dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden Çatalhöyük olduğunu ifade etti.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Konya’nın bu önemli değerini korumanın ve sonraki kuşaklara aktarmanın kendileri için büyük bir sorumluluk olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezimiz ülke turizmine hizmet etmek için artık gün sayıyor. Çatalhöyük’ün tüm dünyada daha fazla tanınması için şehrimize kazandırdığımız Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezimizle bölgeye gelen ziyaretçileri en güzel şekilde ağırlayacağız ve bilgilendireceğiz. Fiziki inşaatı ve çevre düzenlemesi tamamlanan merkezin iç tefrişatını da tamamlayıp kısa süre içinde şehrimizin turizmine kazandıracağız” diye konuştu.

wvpuxcklqb9tdpr7n04nugviynfwufuiuw9caxad.jpg

Merkezin aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ahşap kamu yatırımı olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Konya’mızın turizmden aldığı payı en yükseğe çekmek için çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. Konya ve ülke turizmine değer katacak bu önemli yatırımın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

qnqnnoj1kvypq9xnrtaswtjp4jqsvfwg6zgdouvl.jpg

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi 28.500 metrekare proje alanından oluşuyor.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.