1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 101 kahramanın torunu yarın Türkiye'ye gelecek
101 kahramanın torunu yarın Türkiye'ye gelecek

101 kahramanın torunu yarın Türkiye'ye gelecek

Balkanlardaki Osmanlı torunları, "Uluslararası Çanakkale Buluşması" projesi çerçevesinde yarın Türkiye'ye gelecek- Çanakkale kahramanlarının torunları, 8 Mayıs'a kadar Çanakkale, İstanbul ve Ankara'da düzenlenecek konferans ve panellerde gençlerle buluşac

A+A-

ANKARA (AA) - Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Savaşı'nda 101 yıl önce vatan topraklarını savunan Balkanlardaki Osmanlı torunları, "Uluslararası Çanakkale Buluşması" projesi çerçevesinde yarın Türkiye'ye gelecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor bakanlıkları, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale ve İstanbul Eyüp Belediyesince desteklenen proje kapsamında, Balkanlardan gelip Çanakkale'de şehit ve gazi olan Osmanlıların torunları, bir organizasyon şirketi aracılığıyla yarın 101 yıl sonra dedelerinin kanlarını döktüğü topraklara gelecek.

Vatanlarını bırakıp Osmanlı'yı savunmak için can veren kahramanlara Türkiye adına vefa göstermek için geçen yıl TRT Avaz'da yayınlanan "Çanakkale'de Unutulan Avazımız" belgeselinin çekimleri için Balkan ülkelerine giden bir organizasyon şirketi, şehit ve gazi yakınlarını bulmak üzere harekete geçti.

Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan'da şehir, köy ve kasabaları dolaşarak alan araştırması yapan ekip, 101 yıl sonra şehitlerin torunlarına ulaştı.

Bu kapsamda, Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk'ta yaşayan 101 şehit ve gazi yakını, yarın Türkiye'ye gelecek. Çanakkale kahramanlarının torunları, 8 Mayıs'a kadar Çanakkale, İstanbul ve Ankara'da düzenlenecek konferans ve panellerde gençlerle buluşacak ve "dedelerinin neden savaşa katıldıklarını, vatana duydukları hasreti ve Türkiye sevgisini" anlatacak.

Osmanlı'nın torunları, İstanbul'da Eyüp Sultan ve Topkapı Sarayı'nı, Çanakkale'de şehitlikleri, Kilitbahir Kalesi, Mecidiye Tabyası, anıtları ve Conkbayırı ile Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni gezerek o dönemin ruhunu yaşayacak. Torunlar, Ankara'da da Hacı Bayram Veli Camisi ile Anıtkabir'i gezecek.

"Gençlerle Buluşma" etkinliği de yine Ankara'da Gençlik ve Spor Bakanlığı Salonu'nda 6 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT