1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 13. Avrasya Medya Forumu
13. Avrasya Medya Forumu

13. Avrasya Medya Forumu

AEK Ekonomik ve Mali Politikalar Bakanı Suleymenov:- "Biz AB'yi geleneksel ortak olarak görüyoruz, çünkü bizim ticaretimizin yarısı AB ile gerçekleşiyor"

A+A-

ASTANA (AA) - Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) Ekonomik ve Mali Politikalar Bakanı Timur Suleymenov, "Biz AB'yi geleneksel ortak olarak görüyoruz, çünkü bizim ticaretimizin yarısı AB ile gerçekleşiyor." dedi.

Rixos President Hotel'de gerçekleştirilen,13. Avrasya Medya Forumu'nun kapanış konuşmasını yapan Suleymenov, Kazakistan'ın parlak bir geleceği olduğunu belirterek, Avrasya Ekonomik Birliği ve AB arasındaki ilişkinin gelişeceğini ifade etti.

Sadece Kazakistan adına değil, Avrasya Ekonomik Birliği adına da konuştuğunu vurgulayan Suleymenov, yaptırımlar söz konusu olsa bile ülkelerinin AB ile ortaklığa devam edeceğini bildirdi.

Avrupa Birliği'ni geleneksel ortak olarak gördüklerini kaydeden Suleymenov, "Bizim ticaretimizin yarısı AB ile gerçekleşiyor. Dış ticaretimiz yüzde 40 azalmasına rağmen, AB ile ticaret oranımız yüzde 50 seviyesinde bulunuyor." diye konuştu.

Suleymenov, İngiltere'nin AB'den ayrılma olasılığına değinerek, "Siyasi değil, kişisel fikrim, bu hem AB hem de İngiltere için olumsuz olabilir." ifadesini kullandı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrissov da ülkelerinin, Avrupa'nın mevcut zorluklarının üstesinden geleceğine inandığını ifade ederek, Avrupa'yı "dünyada etkisi güçlü merkezlerden" biri diye tanımladı.

İdrissov, "Avrupa'nın sadece ileri teknoloji ve yatırım kaynağı değil, aynı zamanda pek çok reform ve değerlerin kaynağı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle Avrupa'nın Kazakistan'daki rolü ve yeri hiç azalmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT