1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2019'un Şeyh Şaban-ı Veli Yılı İlan Edilmesi İçin Çalışılacak
2019'un Şeyh Şaban-ı Veli Yılı İlan Edilmesi İçin Çalışılacak

2019'un Şeyh Şaban-ı Veli Yılı İlan Edilmesi İçin Çalışılacak

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "2019 yılının UNESCO kapsamında Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ilan edilmesi için yapılacak her türlü hizmette, hizmetkarınız olduğumu ilan etmek isterim." dedi

A+A-

KASTAMONU (AA) _ Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hazreti Pir Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi'nde düzenlenen 26. Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası'nın açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Kurtulmuş, Kastamonulularla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, programda emeği geçen Kastamonu Belediyesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Vakfı'na teşekkür etti.

Kastamonu'ya referandum kampanyası sürecinde de geldiğini anımsatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Kastamonulu hemşehrilerim 'evet' diyerek bu referandumda renklerini, şekillerini, ülkenin birliğine, dirliğine olan bağlılıklarını bir kere daha ortaya koydular. Ben bu kampanyada 'evet' ve 'hayır' diyen hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bu milletin 'evet' oyuyla çıkardığı yeni yönetim modelinin milletimiz için, geleceğimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah milletimizin çok daha güçlü bir şekilde yarınlara ilerlemesine vesile olur. Kampanyada gösterdiğiniz dirayet dolayısıyla hepinize bir kere daha şükranlarımı arz ediyorum."

Kastamonu'nun, Anadolu'nun ruhunu hala taşıyan ender şehirlerden birisi olduğunun altını çizen Kurtulmuş, Kastamonu sınırları içerisinde girildiği andan itibaren medeniyetin eski halinin görülebildiğini söyledi. Şeyh Şaban-ı Veli’nin hürmetine kente çok daha güzel hizmetler yapılması temennisinde bulunan Kurtulmuş, "Şaban-ı Veli'yi anma etkinliklerinin Kültür Bakanlığının bünyesine alınması, hem de 2019 yılının UNESCO kapsamında Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak ilan edilmesi için yapılacak her türlü hizmette, hizmetkarınız olduğumu bir kere daha açıkça ilan etmek isterim." dedi.

"Bunların hiçbir şekilde İslam ile alakası yok"

İslam dünyasının yaşadığı sıkıntılara dikkati çeken Kurtulmuş, "Referandum kampanyası sırasında da gördünüz. İslam düşmanlarının yabancı düşmanlığı üzerinden, Türkiye düşmanlığı üzerinden, Müslüman düşmanlığı üzerinden nasıl harekete geçtiğini gördünüz" ifadesini kullandı. İslam’ın muazzez ve mukaddes adını kirleterek, İslam’ı terörle, canilikle, adam öldürmekle insanların hayatını zindana çevirmekle eş anlamlı hale getiren, aynı çevreler tarafından beslenen birtakım terör örgütleri bulunduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bunların hiçbir şekilde İslam ile alakası yok. İslam, barış dinidir. İslam, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, hiç kimseyi düşman kabul etmeyen, insanları ya dinde kardeş, ya yaradılışta eş kabul eden bir anlayıştır. Bu anlayışın en güzel örneklerini de asırlar boyunca bu topraklarda bizim atalarımız verdi. Şeyh Şaban-ı Veli, bu anlamda Anadolu’daki dört büyük kutuptan birisi kabul edilir. Belki bugün hayatta olan onlarcası, yüzlercesi bizim yolumuzu aydınlatıyor, bu milletin milli ve manevi birliğini sağlıyor, İslam’ın bu topraklarda sahih bir şekilde yaşanmasının öncülüğünü yapıyor.”

Muhabir: Ali Kemal Akan,Özgür Alantor

HABERE YORUM KAT