1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "8. TRT Belgesel Ödülleri ve Belgesel Günleri"
"8. TRT Belgesel Ödülleri ve Belgesel Günleri"

"8. TRT Belgesel Ödülleri ve Belgesel Günleri"

Etkinlikler, 16 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) düzenlediği, "8. TRT Belgesel Ödülleri ve Belgesel Günleri" etkinlik ve final haftası başladı.

Harbiye'deki TRT İstanbul Radyoevi binasındaki açılış töreninde konuşan TRT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zeki Çiftçi, TRT olarak Türkiye'de belgeselciliği daha ileri bir noktaya taşımak için çabalarını sürdürdüklerini anlattı.

Bu çabayı kamu yayıncılığının bir gereği olarak gördüklerini ifade eden Çiftçi, "Burada önemsediğimiz nokta ise belgesel üretiminde yaratıcı yaklaşımları, yeni düşünceleri desteklemek ve teşvik etmek. Bunu yaparken de dünyanın dört bir köşesinden profesyoneller ve yönetmenleri buluşturan bir platform kurmak ve deneyim paylaşımına imkan sağlamaktır. Çünkü biz kültürün tüm insanlığın malı olduğuna ve paylaşılması gerektiğine inanıyoruz." diye konuştu.

Bu yıl ödüllere 47 ülkeden 427 filmin başvurduğunu belirten Çiftçi, "TRT Belgesel Günleri ödülleri artık gelenekselleşmiştir ve nitelikli bir etkinlik olarak ülkemizin kültür sanat platformunda kendisine kalıcı bir yer edinmiştir." dedi.

Etkinlik açılışında, Emmy ödüllü yönetmen Mani Y. Benchelah'ın "Sürgün: Çocuk Mültecilerin Günlükleri" belgeseli Türkiye'de ilk kez gösterildi.

Yerli ve yabancı belgesel sinemanın nitelikli ve yaratıcı örneklerini izleyiciyle buluşturacak etkinlikte, film gösterimleri 12, 13, 14 ve 15 Mayıs'ta Harbiye’deki TRT İstanbul Harbiye Radyoevi ve Notre Dame De Sion Fransız Lisesi gösteri salonları ile Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat ve Tünel’deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde yapılacak.

Film gösterimlerinin yanı sıra TRT İstanbul Radyoevi bahçesinde açık hava konseri ve belgesel buluşmaları gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Halka açık ve ücretsiz olacak etkinlikler 16 Mayıs Pazartesi günü TRT Tepebaşı Stüdyolarında gerçekleştirilecek ödül töreni ve gala özel programıyla sona erecek.

Açılış törenine, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Çamdereli ve jüri üyeleriyle gösterimi yapılacak belgesellerin yönetmenleriyle davetliler katıldı.

HABERE YORUM KAT