1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AB Komisyonunun Kosova'ya vize muafiyeti önerisi
AB Komisyonunun Kosova'ya vize muafiyeti önerisi

AB Komisyonunun Kosova'ya vize muafiyeti önerisi

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi :- "Hediye almadık, ortak çalışmalarımızla vize serbestisini hak ettik"

A+A-

PRİŞTİNE (AA) - Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Avrupa Birliği (AB), Komisyonunun, Kosova vatandaşlarının Schengen ülkelerine yapacakları seyahatlerde vizelerin kaldırılmasını öngören tavsiye kararıyla ilgili olarak "Hediye almadık, ortak çalışmalarımızla vize serbestisini hak ettik.'' dedi.

Thaçi, kararın ardından resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kosova halkının hak ettiği bir sonuca ulaştığını belirterek, ''Onlarca yıl süren izolasyon sonrası artık büyükelçiliklerin önünde bekleme ve reddedilme durumu olmayacak. Hediye almadık, ortak çalışmalarımızla vize serbestisini hak ettik.'' ifadesini kullandı.

Vize serbestisi tavsiyesi kararını ve dün Kosova'nın UEFA'ya kabul edilmesini tebrik eden Thaçi, "Bu tarihi bir haftadır.'' ifadelerine yer verdi.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa da resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kosova vatandaşlarını tebrik ederek, ''Vize serbestisi tavsiyesinin kabul edilmesi Kosova vatandaşlarının AB'den hak ettiği bir öneridir. Hükümetimizin çalışmaları her geçen gün halkımıza somut sonuçlar veriyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopulos da, AB Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Kosova için vize serbestisi sürecinin son aşamasının, Karadağ ile sınırların yeniden belirlenmesi anlaşmasının onaylanması ve yolsuzlukla mücadelenin güçlendirilmesi olduğunu ifade ederek, AB Komisyonu'nun tavsiyesinin Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmesi temennisinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT