1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Açlık Grevi Yapan Filistinli Tutuklulara Destek Gösterisi
Açlık Grevi Yapan Filistinli Tutuklulara Destek Gösterisi

Açlık Grevi Yapan Filistinli Tutuklulara Destek Gösterisi

İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara destek amacıyla İsrail’in Londra Büyükelçiliği önünde gösteri düzenlendi

A+A-

LONDRA (AA) - hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara destek amacıyla İsrail’in Londra Büyükelçiliği önünde gösteri düzenlendi.

İngiltere'de Filistin'i destekleyen kampanyalar yürüten "El Aksa'nın Dostları" ile "Palestine Forum in Britain" başta olmak üzere birçok Filistin yanlısı ve insan hakları savunucusu sivil toplum hareketi mitinge destek verdi. Mitinge ayrıca Filistin Dayanışma Kampanyası (Palestine Solidarity Campaign - PSC) ile Britanya Müslüman Birliği (MAB) üyeleri de katıldı.

Çoğunluğunu İngiltere’de yaşayan Filistinlilerin oluşturduğu göstericiler, İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki Filistinli tutuklulara "sizlerin yanındayız" mesajı verdi.

Göstericiler ellerinde Filistin bayrakları ile üzerinde "Filistin'e destek" ve "Filistinli siyasi tutuklular için özgürlük" yazılı pankartlar taşıdı.

Geçen hafta yine İsrail’in Londra Büyükelçiliği önünde protesto mitingi düzenlenmişti.

Bu kez düzenlenen gösteriye daha yoğun katılımın gösterilmesi, İngiliz polisinin daha fazla güvenlik önlemi alması dikkati çekti.

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, "İsrail'in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi" için 17 Nisan'da açlık grevine başlamıştı.

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

HABERE YORUM KAT