1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Amacımız Daeş'i Kuzeyden Aşağı Doğru Süpürmek
Amacımız Daeş'i Kuzeyden Aşağı Doğru Süpürmek

Amacımız Daeş'i Kuzeyden Aşağı Doğru Süpürmek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Fırat Kalkanı" operasyonuna ilişkin, "Amacımız, DAEŞ terör örgütünü kuzeyden aşağı doğru süpürmektir. Elimizdeki tüm imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı ve Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye'nin kuzeyine yönelik "Fırat Kalkanı" operasyona ilişkin bir soruya karşılık, operasyonun amacının son derece net olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin DAEŞ ile mücadelede en kararlı ülkelerden biri olması nedeniyle DAEŞ'in Türkiyeyi hedef aldığını vurguladı.

Yabancı terörist savaşçıların durdurulması, Irak'taki Başika Kampı'ndan 650'den fazla DAEŞ'linin öldürülmesi ve bugüne kadar top atışlarıyla ve diğer mücadelelerle Türkiye'nin yaptığı mücadelenin son derece ortada olduğunu ve koalisyon ülkelerine de destek verildiğini belirten Çavuşoğlu, bütün bu nedenlerle DAEŞ'in son zamanlarda Türkiye'ye yönelik saldırılarını artırdığını söyledi.

Çavuşoğlu, DAEŞ'in gönderdiği roketlerin sınırın Türkiye tarafını hedef aldığına işaret ederek, "Bu arada DAEŞ bu silahları nereden buluyor. Hadi ilk başta gittikleri yerlerdeki güçlerden elde ettiler, aradan 2 sene geçti DAEŞ'in silahı azalmıyor. Kim veriyor? Bunu da sorgulamak lazım." diye konuştu.

-"Tüm imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz"


Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim amacımız DAEŞ terör örgütünü kuzeyden aşağı doğru süpürmektir. Biz başından beri bunu ABD ile planladık ABD HIMARS'ları getirecekti ama maalesef henüz gelmedi ama şu andaki operasyonda bir taraftan bizim tanklarımız aynı şekilde diğer elimizdeki tüm imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz ve ılımlı muhalefet de buraya girdi. Tanklarımız da bu geçişleri garanti altına almak için şu anda gerekeni yapıyor. Yani TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi şu anda aksamadan devam ediyor. Hava desteği ile ilgili de koalisyon ile birlikte çalışıyoruz."

-"YPG Fırat'ın doğusuna geçmezse gereğini yaparız"


Terör örgütlerinin tamamıyla mücadelenin süreceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Peki Salih Müslim neden rahatsız oldu? Onlar bugüne kadar DAEŞ ile mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Bizim DAEŞ'e karşı mücadelemizden niye rahatsız? Esasen kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Tüm müttefiklerimize anlatmaya çalıştığımız şeyi itiraf ediyor. 'Benim bir ajandam var. Burada kanton oluşturmak, Kürt devleti kurmak istiyorum.' Amacı DAEŞ ile mücadele olsa böyle bir operasyona karşı çıkmaz ancak destek verir. Dolayısıyla PYD'nin gizli ajandası ortada. Şunu da söylemek isterim. Bu demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da bir an evvel Fırat'ın doğusuna geçmelidir. ABD de bunun sözünü verdi. Aksi takdirde çok net söylüyorum gereğini yaparız."

-"Ajandan buysa sen de korkabilirsin"


Bakan Çavuşoğlu, Salih Müslim'in "Türkiye, Suriye bataklığında çok şey kaybedecektir" sözlerine karşılık da Türkiye'nin amacının bataklıktaki sivrisinekleri değil bataklığı kurutmak, Türkiye'ye karşı oluşan tehditleri ortadan kaldırmak olduğuna dikkati çekti.

Çavuşoğlu, "Senin ajandan buysa sen de korkabilirsin ama terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın." ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT