"Araç fiyatlarında düşüş bekliyoruz"

"Araç fiyatlarında düşüş bekliyoruz"
Acıbadem Otomotiv İşletme Sahibi Abdullah Acıbadem, araç fiyatlarıyla ilgili olarak “Yeni uygulama ile bir kısım fiyatların gerilemesini bekliyoruz” dedi.


Acıbadem Otomotiv İşletme Sahibi Abdullah Acıbadem, araç fiyatlarıyla ilgili olarak “Yeni uygulama ile bir kısım fiyatların gerilemesini bekliyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı otomotiv sektöründe '6 ay 6 bin kilometre' kısıtlamasına ilişkin düzenlemenin uygulama süresinin 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatıldığını açıkladı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, Abdullah Acıbadem otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendirdi.

whatsapp-image-2023-06-22-at-16-39-49-1.jpeg

“DENETİME TABİ OLACAKLAR”

Acıbadem yaptığı açıklamada, “6 ay ve 6 bin kilometre şartına artık bireyseller de dahil oldu. Aldıkları araçları ticari kazanç olarak satışa sunmaya başlayanlar denetlenecek. Ticaret İş müdürlüklerimiz denetimlilerini artıracak ve cezai işleme tabi olanlara araç bedelinin yüzde 10’u kadar cezalar gelecek. Daha önce yönetmelikte olan şahısların yıl içerisinde asaleten ve vekaleten alıp sattığı araç 3 den fazla oluşması artık bu kişilerinde artık denetime tabii olacaklarını gösteriyor” dedi.

whatsapp-image-2023-06-22-at-16-39-49.jpeg

“BAYİLER ARTIK GERÇEK KULLANICILARA ARAÇ SATACAK”

Abdullah Acıbadem, “Bayiler artık gerçek kullanıcılara araç satacak. Bayilerde istedikleri kişiye istedikleri fiyata araç satma olayı artık bitiyor. Şahısların bayilerde araç sıralarına girip araçları bayilerden alıp akabinde internet ortamında araç satmaları haksız kazanç sağlamalarının önüne geçilmiş olacak. Sektörü artık gerçek satıcılarının yetki belgesini almış vergi kaydı bulunan sabit mağazası olan bu işe emek harcayan gelirini sadece bu işten kazananların hakkını korumak gerekiyordu. Bu bağlamda Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’a teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“FİYATLARIN KONTROLSÜZ ARTIŞINA NEDEN OLUYOR”

Farklı meslek gruplarının al sat yapmasından dolayı arz talep dengesizliği ile fiyatların kontrolsüz artışa sebep olduğunu kaydeden Acıbadem, “Sektörümüzü ikinci meslek yan gelir olarak gören farklı meslek gruplarından memurundan tutun aklınıza kim geliyorsa hep söylüyorum ülkemizin nerdeyse yarısı oto galericilik yapıyor hale geldi. Tabii bunun en büyük etkisi arz talep dengesizliği ile fiyatların kontrolsüz artışa ve birilerinin karaborsacılığa çevirmesine neden oluyor. “

“ARTIK KİM OLURSA OLSUN TİCARİ AMAÇLA ARAÇ ALIP SATAMAYACAK”

Fiyat güncellemeleri hakkında bilgi veren Acıbadem şu ifadelere yer verdi: “Pandemi öncesi ile bugüne baktığımızda araç fiyatları döviz kuru üzerinden güncelleniyor. Pandemi öncesinde ki araç fiyatı bugünle kıyasladığımız da yüzde 700-800’lerde artış var. Ama dövize bakıyoruz yüzde 300 artışlar var. Bunun sebebi de arz talep dengesizliği. Bayilere emin olun ki çok fazla araç geliyor. Önceki yıllara göre sıfır araç sayısı istatistiklere yansıdı. Artık bu duruma bir şekilde el atılması gerekiyordu. İnsanların araç alması her geçen gün daha da zorlaşıyordu. Artık şahısları şirketleri galerici kiralamacı kim olursa olsun ticari amaçla araç alıp satamayacak. İlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin km’yi tamamlayacak. 6 ay süre ile 24.01.2024 tarihine kadar uzatıldı. İnşallah araç fiyatlarında yeni uygulama ile bir kısım fiyatların gerilemesini bekliyoruz.”
Ayşegül Mıhoğlugil

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.