1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Avrupa'daki sığınmacı krizi
Avrupa'daki sığınmacı krizi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

Kuzey Ege’deki Yunan adalarına geçişler durdu- Midilli Adası’na son beş gün içinde sığınmacı gelmedi

A+A-

ATİNA (AA) - Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı krizine ilişkin mutabakatın yürürlüğe girmesinin ardından Yunan adalarına gidenlerin sayısı azalırken, Kuzey Ege’deki Yunan adalarına geçişlerin durduğu bildirildi.

Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, daha önce yoğun sığınmacı akınlarının yaşandığı adalardan Midilli Adası’na (Lesvos) son beş gün içinde hiç sığınmacı gelmediğini duyurdu. Kuzey Ege bölgesindeki diğer adalarda ise son günlerde sığınmacı akını gözlenmediği belirtildi.

Avrupa ülkelerinin sınırlarını kapatmasının ardından Yunanistan’da 56 binin üzerinde sığınmacı bulunuyor.

Yunanistan Göçmen Krizini İdare Koordinasyonu’nun (SODPK) verilerine göre, Ege adalarında çoğunluğu Midilli, Sakız ve Sisam adalarındaki göçmen kamplarında olmak üzere toplam 8 bin 190 sığınmacı bulunuyor. Bunlardan iltica başvurusunda bulunan yaklaşık 2 bini serbest dolaşım hakkına sahip olurken, Türkiye ve AB arasında 20 Mart’ta yürürlüğe giren sığınmacı krizine ilişkin mutabakat öncesinde Yunanistan’a giren ve ülkeden ayrılmayı reddeden 300 kişi ise göçmen kamplarının dışında yaşamını sürdürüyor.

Diğer yandan, Attiki bölgesinde 19 bin 339, Kuzey Yunanistan’da ise 10 bin 172’si Makedonya sınırındaki İdomeni’de olmak üzere toplam 29 bin 283 sığınmacı ülkeden ayrılmak için bekliyor.

HABERE YORUM KAT