1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı: (1)
Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı: (1)

Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı: (1)

"Vize muafiyetini, Avrupa Birliği-Türkiye mutabakatının ayrılmaz, asli unsuru olarak görüyoruz. Zaten vize muafiyetiyle bu mekanizmaları uygulayacak olan Geri Kabul Anlaşması arasında da doğrudan bir ilişki var. Geri Kabul Anlaşması ancak vize muafiyeti i

A+A-

GAZİANTEP (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Vize muafiyetini Avrupa Birliği-Türkiye mutabakatının ayrılmaz, asli unsuru olarak görüyoruz. Zaten vize muafiyetiyle bu mekanizmaları uygulayacak olan Geri Kabul Anlaşması arasında da doğrudan bir ilişki var. Geri Kabul Anlaşması ancak vize muafiyeti ile birlikte uygulanır." dedi.

Davutoğlu, Gaziantep Üniversitesi Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Suriyeli Sığınmacılara Yardım Programı'na ilişkin ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Vize muafiyeti konusunun Türkiye açısından hayati olduğuna ilişkin ifadesi anımsatılan Davutoğlu, "Bazı söylentiler var 'AB'nin bu madde üzerinde revizyona gidebileceği, vize muafiyetinin haziran ayından itibaren başlamayabileceği' şeklinde. Böyle bir durumda Türkiye, AB ile varılan anlaşmayı iptal etmeyi düşünüyor mu veya AB'ye yönelik başka adımlar atmayı düşünüyor mu?" sorusu üzerine Davutoğlu, Türkiye ve AB'nin inandığı en önemli değerin ahde vefa olduğunu söyledi.

Davutoğlu, ahde vefanın AB'nin temelini de teşkil eden bir prensip olduğunu belirterek, bu çerçevede 29 Kasım'da birlikte ele alınan hedefler manzumesi bulunduğunu anımsattı.

Bu konuları son olarak 18 Mart zirvesinde gözden geçirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, bu paketin hem mültecilere yardımı hem de Türkiye-AB ilişkilerini yeni bir eksene oturtup, benzer bir krizde önceden tepki gösterilmesini sağlamaya yönelik olduğunu ifade etti.

- "Neticeye ulaşacağımıza inanıyorum"

Davutoğlu, bunun yolunun Türkiye-AB ilişkilerini derinleştirmek olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Biz bu çerçevede vize muafiyetini, Avrupa Birliği-Türkiye mutabakatının ayrılmaz, asli unsuru olarak görüyoruz. Zaten vize muafiyetiyle bu mekanizmaları uygulayacak olan Geri Kabul Anlaşması arasında da doğrudan bir ilişki var. Geri Kabul Anlaşması ancak vize muafiyeti ile birlikte uygulanır. Bütün bu mekanizmanın işlemesi, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanması bir zaruret. Dolayısıyla bu tür spekülasyonların ötesinde biz, Türkiye-AB tarafları olarak, en azından Türkiye tarafı olarak, bunun pozitif bir gündemle yürümesini gerektiğine inanıyoruz."

Bunun için de Meclis'in gece yarılarına kadar çalıştığına dikkati çeken Davutoğlu, dün gece vize muafiyeti çerçevesinde bir yasa için geç vakitlere kadar çalışmaların devam ettiğini anımsattı.

Davutoğlu, "Biz üzerimize düşeni yapacağız. AB'nin de üzerine düşeni yaparak vize muafiyetiyle ilgili herhangi bir siyasi gerekçe ileri sürmeksizin hukuki süreci tamamlamasını bekliyoruz. Öyle bir durum olmaması gibi bir ihtimali düşünmek istemiyorum ama, zaten öyle bir durumda 'Geri Kabul Anlaşması da devreye girmeyecek' anlamına gelir. Bu negatif bir opsiyon değil, pozitif işbirliğine dayalı bir ihtimali hepimizin öne çıkarması lazım. Bu konuda neticeye ulaşacağımıza inanıyorum." görüşünü dile getirdi.

Eğitim kurumlarının desteklenmesi ve kamplar dışında yaşayan Suriyelilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi için bu konuda AB'ye ilettikleri projelerin bulunduğuna değinen Davutoğlu, çok sayıda mülteci ağırlayan şehirlerin altyapısında sıkıntıların yaşandığını anlattı.

Davutoğlu, kampların işletilmesi bağlamında yapılan işletme harcamalarıyla ilgili projelerin de olduğunu ve bir kısmının devreye girdiğini söyledi.

Türkiye olarak AB'nin değerlendireceği projelerle ilgili kapsamlı bir çalışmayı kendilerine ilettiklerini kaydeden Davutoğlu, bundan sonra da beraber bu tarz çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT