1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Başkan Acehan, Agat Taşı İşlemeciliği atölyesini inceledi
Başkan Acehan, Agat Taşı İşlemeciliği atölyesini inceledi

Başkan Acehan, Agat Taşı İşlemeciliği atölyesini inceledi

Çubuk Belediye Başkanı Acehan, Çubuk Agat Taşı İşlemeciliği atölyesini inceledi

A+A-

ANKARA (AA) - Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara Kalkınma Ajansı ve Çubuk Belediyesi’nin iş birliği ile kurulan Çubuk Agat Taşı İşlemeciliği atölyesini inceledi.

Eğitmen Yusuf Canpolat’tan atölye hakkında bilgi alan Çubuk Belediye Başkanı Acehan, kursiyerlerle tek tek konuşarak görüş ve önerilerini dinledi.

Başkan Acehan, yaptığı açıklamada, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan 718 bin liralık destek ile geliştirilen proje kapsamında açılan atölyede, kursiyerlere taş işleme ve kuyumculuk eğitimi verildiğini söyledi.

Açılan atölyede, ilçenin en önemli değerlerinden olan Çubuk Agat taşının artık ilçede işlenmeye başladığını dile getiren Acehan, şöyle konuştu:

"Kursiyerler, toplam 480 saat teorik ve uygulamalı eğitim alacak. İlk etapta atölyede yaklaşık 70 kursiyer eğitim alıyor. İnşallah kursa katılan vatandaşlarımız, buradan aldıkları sertifikalarla hem kendi atölyelerini açabilecekler hem de mevcut atölyelerde usta olarak çalışma fırsatı bulacaklar. Yani 70 vatandaşımızın kısa süre sonunda istihdam sorunu çözümlenmiş olacak."

Atölye hakkında bilgi veren Canpolat ise, "Atölyede kursiyerlere sadece taş işlemeyi değil, aynı zamanda taşların doğadan nasıl toplanılacağı konusunda da bilgi veriyoruz. Taşları doğada kursiyerlerle birlikte yerinden topluyoruz ve diğer taşlardan nasıl ayırt edilebileceğini öğretiyoruz. Bunun yanında bu taşları daha farklı alanlarda nasıl kullanabiliriz diye atölyede AR-GE çalışması da yapıyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT