Başkan Güçlü:'‘Serdengeçti örnek bir hayat yaşadı’'

Başkan Güçlü:'‘Serdengeçti örnek bir hayat yaşadı’'

Konya Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen Salı Sohbetleri’nde Dava ve Fikir Adamı Osman Yüksel Serdengeçti vefatının 37.yıl dönümünde anıldı.

Konya Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen Salı Sohbetleri’nde Dava ve Fikir Adamı Osman Yüksel Serdengeçti vefatının 37.yıl dönümünde anıldı. Program, her hafta olduğu gibi yine Memleket-TV tarafından sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı.  Osman Yüksel Serdengeçti’yi anlatan Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Osman Yüksel Serdengeçti babasından Osmanlı ruhu alan bir isim. Serdengeçti İslami ve milli şuur ortamında yetişti. İlk Öğretimini Akseki’de tamamlayan serdengeçti Lise eğitimini Ankara’da Atatürk Lisesinde tamamladı.  Lise eğitiminden sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesine devam etti. Osman Yüksel, Alparslan Türkeş, Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan, Fethi Tevetoğlu ile birlikte tutuklanarak 26 gün tabutluklarda işkence gördü ve 3 sene hapis yattı. Osman Yüksel de hapis sonrasında gazete ve dergilerde yazamadığı yazıları yayınlamak amacıyla Serdengeçti adında bir dergi çıkardı. Soyadı Yüksel olmasına rağmen ‘Serdengeçti’ soyadı da buradan geliyor. Ancak dergiyi basacak matbaa bulamadı. 15 senede yalnız 33 dergi çıkarabildi. Bütün dergileri birer birer toplatıldı ve kapatıldı. 1962’de dergisinin son sayısını çıkardı. Dergicilik hayatı boyunca 7 kez hapis yattı. Konya Hapishanesinde de kaldı. 1954’te milletvekili adayı olmak istedi, fakat hiçbir parti kabul etmedi. 60 ihtilalinden sonra Konya’dan milletvekili adayı oldu. 1965’te Adalet Partisi’nden Antalya Milletvekili seçildi. Fakat sert söylemleri yüzünden Demirel partiden ihraç etti. 50 yaşında Parkinson hastalığına yakalandı. Her şeye espriyle cevap veren, hastalığıyla bile dalga geçebilen bu nüktedan adam 10 Kasım 1983’te Ankara’da vefat etti. Milliyetçi muhafazakâr kimliğiyle öne çıkan Osman Yüksel, yeni nesle örnek olacak bir hayat yaşadı. Osman Zeki Yüksel’in sert mizacının yanında bir o kadarda esprili biriydi” ifadelerini kullandı.

aydinlar-ocagi-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.