Başkan Günay'dan, 'Camide Palyaçolu Şenlik' haberlerine tepki

Başkan Günay'dan, 'Camide Palyaçolu Şenlik' haberlerine tepki
 Editör
Başakn Günay, bazı basın yayın organlarında çıkan “Camide Palyaçolu Kültür Şenliği” haberlerine tepki gösterdi.

Konya’da faaliyet gösteren Aliye İzzetbegoviç Cami İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Günay, bazı basın yayın organlarında çıkan “Camide Palyaçolu Kültür Şenliği” haberlerine tepki göstererek, “Camilerimiz sadece ibadethane olarak değil aynı zamanda kütüphanesi, kursları ve diğer sosyal donatılarıyla bir yaşam alanıdır. Camilerimizin sadece günde 5 kez namaz kılınan yerler olarak görülmemesi gerekir” dedi.

"FARKINDALIK OLUŞTURULUYOR"

Günay, camilerde namaz kılmanın dışında, teknolojinin tüm imkanları kullanılarak, geniş katılımlı konferans, panel, seminer gibi insanların eğitimine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlenebileceğini ifade ederek, Konya’nın Selçuklu İlçesinde 2008 yılında kurularak faaliyetlerini sürdüren Aliye İzzetbegoviç Cami İmar ve Güzelleştirme Derneği’nin bu anlamda birçok etkinliğe imza attığını belirtti. Günay, farkındalık oluşturmak amacıyla her ayın belirli günlerinde seminer, konferans, panel ve söyleşi gibi cami içerisinde düzenlemiş oldukları sıra dışı etkinliklerle sık sık gündeme geldiklerini dikkat çekti.

whatsapp-image-2024-06-11-at-10-02-45.jpeg

"CAMİLER SADECE BİRER İBADETHANE DEĞİL"

Günay camilerdeki etkinlik haberlerine tepki olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyettir. Camiler sadece birer ibadethane değil, aynı zamanda tarihimizin, edebiyatımızın, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün iç içe geçtiği merkezlerdir. Çocuklarımızı, kendisine, ailesine, vatanına, milletine, devletine ve insanlığa faydalı kuşaklar olarak yetiştirmek ancak bu şekilde mümkündür. Diğer türlü nesillerimizin içki, kumar, uyuşturucu, fuhşiyat, terör, şiddet gibi belaların pençesine düşmesinin önüne geçemeyiz. Bu ulvi gaye doğrultusunda çalışan koşturan pek çok hadsizliğe rağmen nesillerimize sahip çıkan kuruluşlarımıza, vakıflarımıza, derneklerimize ve belediyelerimize gönülden teşekkür ediyoruz. Rabb'im, bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın.”

whatsapp-image-2024-06-11-at-10-02-46.jpeg

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.