Bektaş, mühendislerin sorunlarını dile getirdi

Bektaş, mühendislerin sorunlarını dile getirdi
CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, kamuda çalışan mühendislerin yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde ücret aldıklarını belirtti.

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, kamuda çalışan mühendislerin yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde ücret aldıklarını belirtti. Kamu mühendislerinin yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde bir ücretle çalıştıklarını belirten Bektaş, “Kamu mühendisleri devletin birçok kurum ve kuruluşunda üretimden düzenlemeye, denetlemeden işletmeye kadar birçok kritik alanda çalışma yürütmekte olup, geldiğimiz noktada yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde bir ücretle çalışmaktadırlar. Ayrıca, kamu mühendislerinin üstlendikleri görevler, onlara birinci derecede teknik, mali ve hukuki sorumluluklar yüklemektedir. Buna karşın, teknik sorumluluk ödemesi gibi bir ödeme sisteminin ve mühendislik meslek kanununun olmaması mühendisler açısından ciddi bir dezavantaj oluşturmaktadır. Kamu mühendisleri ücret düşüklüğü nedeniyle emekli olamamakta ve genç mühendislere istihdam alanı açılamamaktadır. TBMM’sindeki konuşmamada da kamu mühendislerinin yaşadığı sorunları dile getirdim. Bundan sonraki süreçte de sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.