Beş bin kişilik yağmur duası: Hüyük kuraklığa çare arıyor

Beş bin kişilik yağmur duası: Hüyük kuraklığa çare arıyor
 Editör
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Kıreli Mahallesinde çiftçiler ve vatandaşlar, yeterli yağışların olmaması nedeniyle yağmur duasına çıktı. 23 mahalleden beş bin kişinin katıldığı dua sonrası, 5 büyük baş hayvan kesilerek dağıtıldı

Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Kıreli Mahallesinde çiftçiler ve vatandaşlar, yeterli yağışların olmaması nedeniyle yağmur duasına çıktı.

Kıreli Mahallesinde donalar mevkisinde gerçekleştirilen yağmur duasına Hüyük Belediye Başkanı Dr. Sadık Sefer, Kıreli Muhtarı Mustafa Mermer ve azaları ile Kıreli mahallesi sakinleri, çevre mahallelerden ve Hüyük ilçe merkezinden vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

mg-0435.jpg

Yağmur duasında çiftçiler ve vatandaşlar, bu yıl yeterli yağış alamadıkları toprakları için namaz kılıp dua etti. Mevsimsel yağışların değişmesiyle birlikte istenilen oranda yağış olmaması nedeniyle yağmur duasında eller semaya kaldırılarak topraktaki mahsul için verim istenildi.

Kıreli Mahallesi Muhtarı Mustafa Mermer, “Son yıllarda görünen iklim değişikliğini küresel ısınmayı Hüyük ilçemiz deyim yerindeyse iliklerine kadar hissediyor. Kış aylarında maalesef kar yağışı göremedik. Beklenen bahar yağışları ne yazık ki istenilen düzeyde olmadı. Durum böyle giderse meteorolojik kuraklık yerine tarımsal bir kuraklığa bırakacak gibi gözüküyor. Biz de bu afetin yaşanmaması için 23 mahalle bir araya gelerek yağmur duasına çıktık. Geleneksel olarak Yemeğimiz Kıreli Mahallemizde her sene Kıreli Mahallesi sakinlerinin desteği ile el birliği ile düzenlenmektedir. Yağış olmaması halinde yağmur duası, yağışın bol olması halinde de şükür duası gerçekleştirilmektedir. Kıreli Mahallesi olarak birlik beraberlik bereket ve rahmetin mahallemiz ve bölgemize bolluk getirmesi dileğiyle yemeğimizi geleneksel olarak bundan sonraki senelerde de vermeye devam edeceğiz. Burada yapılan dualarımız kabul olur inşallah. Afetsiz bir şekilde rabbim yağmurunu versin. Katılım gösteren Hüyük Belediye başkanı Dr. Sadık Sefer’e ve ekibine bizlere desteğinden dolayı teşekkür eder yemeğimize katılan mahalle sakinlerimize ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.