1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı
Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı

Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı

Tatbikatın birinci safhasını tamamlayan gemiler, İzmir Limanı'nı ziyaret etti- Donanma Komutanı Oramiral Kösele:"Gücünü ve kudretini büyük Türk milletinden ve ay yıldızlı bayrağından alan, hak ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla tüm unsurlarıyla düny

A+A-

İZMİR (AA) - Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, "Gücünü ve kudretini büyük Türk milletinden ve ay yıldızlı bayrağında alan, hak ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla tüm unsurlarıyla dünya denizlerinde sarsılmaz azim, irade ve heyecan ile görev yapmakta olan Türk donanmasının, verilecek tüm görevler için hazır olduğunu bu münasebetle bir kez daha belirtmek isteriz." dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının düzenli olarak icra ettiği "Beyaz Fırtına-2016" tatbikatının ilk safhasını tamamlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemiler, İzmir Limanı'nı ziyaret etti.

Limana 7 fırkateyn, milli gemiler olan ada sınıfı 2 korvet, 2 hücumbot ve 2 akaryakıt gemisi olmak üzere toplam 13 gemi ile gelen Donanma Komutanı Oramiral Kösele, birlik komutanı amiraller ve gemi personelinden oluşan askerlerle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk koydu.

- "Mükemmel ve kadir bir donanmaya sahip olma"

Veysel Kösele, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anıt şeref defterini imzaladı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyet donanmasının denize çıkan ilk gemisi Hamidiye kruvazörüyle Karadeniz'de yaptığı seyirde gemi subaylarına sıkça vurguladığı "mükemmel ve kadir bir donanmaya sahip olma" hedefine ulaşmak üzere tam yol süratle, engin maviliklerde ilerlediklerini kaydeden Kösele, şunları ifade etti:

"Bugün dünyanın sayılı donanmaları arasında yer alan Türk donanması, ana vatan savunmasına katkı sağlamak, Türkiye Cumhuriyeti'nin denizdeki hükümranlık haklarını, deniz alaka ve menfaatlerini korumak maksadıyla barış dönemini caydırıcı faaliyetleriyle sürdürürken, olası bir muhasamata (düşmanlık) yönelik her türlü hazırlığını yapmaktadır. Bu görevlerin icrasında en önemli gücümüz, tüm yeteneklerin önünde bir kuvvet çarpanı olarak yer alan seçkin personelimizdir. Gücünü ve kudretini büyük Türk milletinden ve ay yıldızlı bayrağında alan, hak ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla tüm unsurlarıyla dünya denizlerinde sarsılmaz azim, irade ve heyecan ile görev yapmakta olan Türk donanmasının, verilecek tüm görevler için hazır olduğunu bu münasebetle bir kez daha belirtmek isteriz."

Daha sonra, töreni oğluyla izleyen bir kadın Kösele'ye çiçek verdi. Oramiral Kösele, annesiyle bir süre sohbet ettikten sonra adının "Poyraz" olduğunu öğrendiği çocuğa, büyüdüğünde denizci olmak isteyip istemediğini sordu. Poyraz'a oyuncak hediye eden Veysel Kösele, daha sonra alandan ayrıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile 20 Mayıs'ta limanda ve açıkta demirlemiş gemiler, vatandaşların ziyaretine açılacak.

- "Beyaz Fırtına-2016" tatbikatı

Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de, 16-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 12 fırkateyn, 7 korvet, 13 hücum bot, 7 denizaltı, 1 amfibi gemi, 12 lojistik destek gemisi, 1 istihbarat gemisi ve 2 mayın avlama gemisi olmak üzere toplam 55 gemi, 5 deniz karakol uçağı ve 14 helikopter, Hava Kuvvetleri Komutanlığından av bombardıman uçakları ve havadan ihbar kontrol uçağı ile Sahil Güvenlik Komutanlığından da 1 arama kurtarma gemisi, 10 sahil güvenlik botu ve 2 arama kurtarma helikopteri katılıyor.

Tatbikat, katılan birlik ve komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekat imkan ve kabiliyetlerini pekiştirmeyi ve geliştirmeyi, katılan unsurların harbe hazırlık seviyelerini yükseltmeyi ve Ege Denizi/Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğinin idamesine destek sağlamayı amaçlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT