1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Chp'de Olağan Kongre Süreci Başladı
Chp'de Olağan Kongre Süreci Başladı

Chp'de Olağan Kongre Süreci Başladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, "MYK'da alınan kararla bugün itibarıyla olağan kongre sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu sürecin tamamlanmasının hemen akabinde Parti Meclisimiz 36. Olağan Kurultay'ın tarihini belirleyecek." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nın 16-17 Ocak 2016'da yapıldığını anımsattı.

Parti tüzüğünün amir hükmünün 2 yılda bir olağan kongre ve kurultayın yapılmasını emrettiğini belirten Bingöl, bu yıl içerisinde, CHP'nin olağan kongre takviminin işletilmesi ve ardından Parti Meclisinin (PM) belirleyeceği bir tarihte 36. Olağan Kurultay'ın yapılmasını değerlendirdiklerini söyledi.

"Kongre sürecini başlatmış bulunuyoruz"

Bingöl, şunları kaydetti:

"MYK'da alınan kararla, bugün itibarıyla olağan kongre sürecini başlatmış bulunuyoruz. Takvimimiz oldukça geniş bir zaman dilimini kapsıyor. Bizim kongrelerimiz sadece ilçe ve il kongreleriyle sınırlı olmayıp, başlangıcından itibaren bir dizi iş ve işleyişi gerektiren bir kongre süreci. O açıdan bugünden itibaren olağan kongre takvimimiz başlatılmıştır. Bundan önce yaptığımız üç toplantıda da çok büyük bir ağırlıkla milletvekillerimizin, Parti Meclisi üyelerimizin ve il başkanlarımızın ortak kararı da açıklamaları da 'olağan kongre sürecinin başlatılması' yönündeydi. Bu değerlendirmelerin ışığında bugünkü toplantıda kararı aldık ve olağan kongre sürecini başlatıyoruz. Ardından da bu sürecin tamamlanmasının hemen akabinde Parti Meclisimiz 36. Olağan Kurultay'ın tarihini belirleyecek."

"Olağanüstü kurultay tartışmasını başlatmak doğru değil"

Bingöl, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Olağanüstü kurultay talepleri var, bunları nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna Bingöl, "Bizim zaten bu yıl içinde olan kongrelerimizi yapma zorunluluğumuz var, tüzüğümüz bunu emrediyor. Dolayısıyla böyle bir takvim önümüzdeyken, dönüp bir olağanüstü kurultay tartışmasını başlatmak doğru değil. Kaldı ki örgütlerimizin çok büyük bir kesimi bu konuda olağan kongre takviminin başlatılması talepleriyle bize geliyorlar." yanıtını verdi.

"Kongre süreci bu yıl biter mi?" sorusu üzerine Bingöl, ilçe ve il kongrelerinin ekim, hatta kasım ayına kadar sarkabileceğini ifade etti.

"Baykal'ın kişisel görüşüdür"

Bingöl, "Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın 2019'daki seçimlerde cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda açıklamaları var. Bunu CHP nasıl değerlendiriyor?" sorusunu, "Bizim partimizde arkadaşlarımız zaman zaman kendi düşüncelerini kamuoyuyla paylaşıyorlar. O da Sayın Baykal'ın kişisel görüşüdür. Bunları yetkili kurullarımızda değerlendiriyoruz. Bizim şu anda önümüzdeki en önemli mesele, Türkiye'deki rejim değişikliği." diye yanıtladı.

Muhabir: Mehmet Tosun-Barış Gündoğan

HABERE YORUM KAT