1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiçekçiler ve kuyumcular Anneler Günü'ne hazırlanıyor
Çiçekçiler ve kuyumcular Anneler Günü'ne hazırlanıyor

Çiçekçiler ve kuyumcular Anneler Günü'ne hazırlanıyor

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bağdatlıoğlu:- "Anneler Günü için 40 milyon dal çiçek ihracatı hedefliyoruz"- Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Çavuşculu:- "Annelere özel elmas yüzükler, kolyeler ve küpel

A+A-

ANKARA (AA) - AYŞE BÖCÜOĞLU BODUR - Çiçekçiler ve kuyumcular, satışlarını artırmak için 8 Mayıs'ta kutlanacak Anneler Günü'ne hazırlanıyor.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde mevsim koşullarının iyi seyretmesi ve Rusya ile yaşanan kriz dolayısıyla Avrupa pazarına daha fazla açıldıklarını söyledi.

Bağdatlıoğlu, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere bu yıl 34 ülkeye çiçek sattıklarını belirtti.

Geçen yıl Anneler Günü dolayısıyla yaklaşık 30 milyon dal çiçek ihracatı gerçekleştirdiklerini anlatan Bağdatlıoğlu, "Bu yıl Anneler Günü için 40 milyon dal çiçek ihracatı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirebilirsek sektör 15 milyon dolar gelir elde edecek" dedi.

Son yıllarda Türkiye'de özellikle kesme çiçek kullanımının arttığına işaret eden Bağdatlıoğlu, "Sokak satıcıları, yerleşik çiçekçiler ve süpermarketlerde yapılan çiçek satışlarıyla birlikte sektör iç pazarda da büyük aşama kaydetti." değerlendirmesinde bulundu.

Anneler Günü'nün en popüler hediyesinin hem dünyada hem de Türkiye'de "karanfil ağırlıklı çiçek buketleri" olduğunu anlatan Bağdatlıoğlu, "Ucuzluğu ve anlamlı bir hediye olması karanfilin tercih edilmesinde en büyük etken." ifadesini kullandı.

Bağdatlıoğlu, Anneler Günü'nde hediye edilen çiçeklerin daha çok pembe başta olmak üzere pastel renklerden oluştuğunu söyledi.

Çiçek ihracatında Hollanda, Almanya, İngiltere, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerin ilk sıralarda yer aldığını belirten Bağdatlıoğlu, şöyle devam etti:

"Rusya krizinden sonra yeni pazar arayışlarına girdik. Birçok alternatif ülke ile ilişkiler geliştirdik. Başta Ukrayna olmak üzere, Doğu Avrupa, Balkanlar gibi Türkiye'ye yakın olan bölgelere, rakibimiz olan Kolombiya, İspanya gibi ülkelerde daha fazla çiçek ihracatı yapmak istiyoruz. Ayrıca yeni pazar olarak kuzey Avrupa ülkelerine yöneldik. Japonya ve Asya da özellikle çiçek sektörü için önemli bir pazar."

- Yeni tasarım takılar vitrinleri süslüyor

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu da Anneler Günü dolayısıyla sektörde hareketlenme beklediklerini ifade etti.

Anneler Günü dolayısıyla özel takılar tasarladıklarını dile getiren Çavuşculu, "Takı tasarımcılarımız yoğun bir şekilde bu güne özel yeni tasarımlar üzerinde çalışıyorlar. Annelere özel elmas yüzükler, kolyeler ve küpeler üretiyoruz" şeklinde konuştu.

Her keseye uygun takıların bulunduğunu anlatan Çavuşculu, "Annelerini hediye ile mutlu etmek isteyenlerin de yavaş yavaş fiyat araştırmasına başladıklarını, bu çerçevede kuyumcuları ziyaret ettiklerini gözlemliyoruz. Son günlere doğru satışlar daha da artacaktır." dedi.

HABERE YORUM KAT