Çocukluk hayalinin peşinde! Bisikletiyle Karapınar'da mola verdi

Çocukluk hayalinin peşinde! Bisikletiyle Karapınar'da mola verdi
 Editör
Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için Almanya'dan bisikletiyle yola çıkan Rojan-Paul Gergerli, Karapınar'da mola verdi.

Babası Türk Annesi Alman olan Fizyoterapi Bölümü mezunu Rojan-Paul Gergerli (21), çocukluk hayalini gerçekleştirmek için Almanya'nın Landshut şehrinden bisikletiyle yola çıktı. Gergerli, Konya’nın Karapınar ilçesinde mola verdi. 26 Mayısta başladığı turda Avustralya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'dan geçerek 26 gün sonra İstanbul'a ulaştı.

whatsapp-image-2024-06-25-at-11-33-18.jpeg

"TÜRKİYE’DE DAHA RAHAT YOLCULUK YAPIYORUM"

Almanya'dan bisikletiyle Karapınar'a ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Rojan Paul Gergerli, "Türkiye'ye her yaz geliyorduk. Ama bir gün bisikletiyle yolculuk etmeyi hayal etmişimdir. Çünkü bisiklet bana göre özgürlük demek insanlarla daha iyi iletişim ve ülkelerin kültürlerini tanımak demekti. Almanya'nın Landshut şehrinden bisikletimle yola çıkarak 26 gün sonra Türkiye'ye ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Annemim ülkesinde babamın memleketine gidiyorum. Yolculuk, genel anlamda çok iyi geçti. Türk insanı çok iyi. Bana çok yardım ettiler ve destek oldular. Yolculuk sırasında iyi insanlarla karşılaştım. Ama bazende zorluklar yaşadım köpekler ve bazı saldırganlar hayvanlarla da karşılaştım. Annem Alman ve babam Türk. Yaz tatili için arabayla Türkiye'ye gidiyoruz. Ben çocukluğumdan beri bir gün bisikletimle Türkiye'ye gideceğim diyordum. Şu an 21 yaşımdayım. Bunu gerçekleştirecek olmanın hazzını yaşıyorum. Bu yolculuğuyla hem kültürünü daha iyi tanıdım, hem Türkiye’yi gezmiş oldum ve. hem de Türkçemi geliştiriyorum. Günde 6-7 saat pedal çeviriyorum. Balkan ülkelerinde göre Türkiye’de daha rahat yolculuk yapıyorum. Çadırımda kalıyorum. Benim için eşsiz bir gezi. Gençler Pandemiden sonra eve daha çok kapandılar, Internet ve sosyal medyanın gençleri kendi içlerine kapattığını gözlemledim. Bu tür sportif aktivitelerin gençlerin beden ve ruh sağlığına iyi geleceğini düşünüyorum" diye konuştu.

whatsapp-image-2024-06-25-at-11-33-17-1.jpeg

ANNESİNİN ŞEHRİNDEN BABASININ ŞEHRİNE BİSİKLETLE YOLCULUK

Baba Mahmut Gergerli ise oğlunun çocukluk hayalini gerçekleştirmesinden mutlu olduğunu kaydederek "Çocuğumun haliydi bir gün bisikletiyle Türkiye'ye gitmekti. Biz de ailesi olarak hep yanında olduk ve destekledik. Ona güvenimiz tamdı. Rojan burada doğdu. Ben 30 yıldan fazladır Almanyadayım. Pedagoji Enstitüsünde uzman olarak çalışıyorum. Eşim Alman ve Çocuk Eğitim Uzmanı aslında Rojan'ın amacı annesinin /kendisinin doğduğu şehirden, babasının doğduğu şehre, yani Adıyaman’ın Kâhta ilçesine gitmek. Bunu da başarmasına az aldı. Gençler kendisine güvensin bir çok şeyi başarabilirler” şeklinde konuştu.

1 veya 2 Temmuz da Adıyaman Kahta'ya ulaşmayı planlayan Rojan, orada da gençler ile söyleyişi yapacak ve 2025 yılın yaz ayında da Ağrı Dağı'na tırmanacak.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.