1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çöp poşetinden çanta, gazete kağıdından gelinlik
Çöp poşetinden çanta, gazete kağıdından gelinlik

Çöp poşetinden çanta, gazete kağıdından gelinlik

Nevşehir Nene Hatun Kız Meslek Lisesi öğrencileri "Gardırobunda doğaya yer ver" sloganıyla başlattıkları çalışma çerçevesinde atık malzemelerden kostüm, gelinlik, çanta ve günlük yaşamda kullanılabilecek farklı malzemeler üretiyor- Giyim, Üretim Bölümü Öğ

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Nevşehir Nene Hatun Kız Meslek Lisesi Giyim, Üretim Bölümü öğrencileri atık malzemeleri elbise ve kullanılabilir farklı malzemeler yaparak değerlendiriyor. "Gardırobunda doğaya yer ver" sloganıyla proje hazırlayarak kolları sıvayan öğrenciler, çöp poşeti, gazete kağıtları ve çeşitli atıkları değerlendirerek birbirinden ilginç malzeme ve giysiler üretiyor.

Bölüm öğretmeni Aysel Dörtkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevrenin en önemli sorunu haline gelen atık malzemelerin değerlendirilmesi amacıyla projeyi başlattıklarını söyledi.

Toplumda farkındalık oluşturmayı da amaçladıklarını belirten Dörtkol, atık malzemelerin kullanımının gelecek nesillere temiz bir dünya bırakabilmek için yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ederek, "Dünyanın temel sorunlarından birisi haline gelen çöp yığınlarının yeniden değerlendirilmesini, yaşadığımız topluma ve gelecek nesillere fayda sağlamak adına herkes görev edinmeli." dedi.

Dörtkol, atık malzemeleri kolye, takı, takı kutusu, çanta, kostüm ve gelinlik yaparak değerlendirdiklerine dikkati çekerek, "Çantayı çöp poşetinden, gelinliği gazete kağıdından yapıyoruz. Akla gelebilecek bütün atık maddelerden kıyafetler tasarlıyoruz. Etrafta ve evlerimizdeki malzemeleri biriktirip temizliyor ve faydalanıyoruz." diye konuştu.

- Atık malzemelerden üretilen kostümlerle defile

Yaklaşık iki ay önce 11 öğrenciyle başladıkları çalışmalarda bugüne kadar 12 ayrı kostüm ortaya çıkardıklarını aktaran Dörtkol, okulun yıl sonu etkinlikleri kapsamında düzenlenecek defilede toplumun dikkatini geri dönüşüme çekebilmek maksadıyla defile düzenleyeceklerini dile getirdi.

Dörtkol, atıkların geri kazanımının önemli olduğuna inandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ortaya çıkardığımız eserler atık malzemelerden yapıldığı için bize hiçbir maddi külfeti olmadı. Öğrencilerimiz hayal güçlerini geliştirerek emek veriyor ve ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Normal günde giyilebilecek bir kıyafet değil belki ama atıkların değerlendirilmesi ve toplumu uyarmak yönünden etkili bir çalışma. Ancak elbiselerin dışındaki çöp poşetlerinden yapılan çantalar ve diğer objeler rahatlıkla günlük yaşamda kullanılabilir."

Okulun 11’inci sınıf öğrencisi Özge Bahtiyar ise evinde de atıkları değerlendirerek ortaya çıkardığı farklı malzemeleri aile bireyleriyle kullandıklarını söyledi.

Boş kolilerden takı kutusu, çöp poşetlerinden çanta yaptığını anlatan Bahtiyar, bu tür ürünleri herkesin yapabileceğini belirtti.

Öğrencilerden Seda Zengin de atık malzemelerden ortaya çıkarılan kostümleri yakınlarına gösterdiğinde takdir topladığını, atıkların değerlendirilmesine katkı sağlamaktan dolayı yaşadığı mutluluğu çevresiyle paylaştığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT