1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ak Parti'ye Üyeliği
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ak Parti'ye Üyeliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ak Parti'ye Üyeliği

AK Parti Genel Sekreteri Gül:- "Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin kesilmesi gibi çok antidemokratik bir düzenleme vardı. Bu dünyadaki çağdaş demokratik hiçbir anayasada olmayan bir düzenlemeydi"- "16 Nisan'da milletimiz bu yasağı ortadan

A+A-

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin kesilmesinin antidemokratik bir düzenleme olduğunu belirterek, "16 Nisan'da milletimiz bu yasağı ortadan kaldırdı. Bu ilişik kurma meselesini siyasete ve ilgililere bıraktı. Bu vesayetin geriletilmesi ve siyasetin güçlenmesi dolayısıyla halkın güçlenmesi açısından çok önemli bir adımdır. Çok önemli bir reformdur." dedi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bizim, milletimiz ve Türkiye demokrasisi için tarihi bir gün. Çünkü Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin kesilmesi gibi çok antidemokratik bir düzenleme vardı." ifadesini kullandı.

Bu düzenlemenin anayasaya, 1961 Anayasası ile girdiğini hatırlatan Gül, "27 Mayıs darbecilerinin bu millete layık gördüğü anayasayla yürürlüğe girdi. Öncesinde böyle bir düzenleme yoktu. Bu dünyadaki çağdaş, demokratik hiçbir anayasada olmayan bir düzenlemeydi. 16 Nisan'da milletimiz bu yasağı ortadan kaldırdı. Bu ilişik kurma meselesini siyasete ve ilgililere bıraktı. Bu vesayetin geriletilmesi ve siyasetin güçlenmesi dolayısıyla halkın güçlenmesi açısından çok önemli bir adımdır. Çok önemli bir reformdur. Bunun ilk adımını da bugün tarihi bir şekilde AK Parti'de gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanımız kurucusu olduğu AK Parti'ye resmi olarak dönüşünü yapmış olacak." diye konuştu.

Gül, bundan sonra AK Parti'nin daha da güçlü bir şekilde, enerjisini, moralini heyecanını artıran bir şekilde yoluna devam edeceğini dile getirerek, "Çünkü Türkiye'de, AK Parti'nin varlığı, güçlü olması, Türkiye'nin sorunlarını çözmesi, demokrasinin güçlenmesi açısından çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin, Türkiye demokrasisinin güçleneceğini ifade eden Gül, demokratikleşmeye, reformlara öncülük yapan millete teşekkür etti.

Abdulhamit Gül, 21 Mayıs'ta gerçekleşecek olağanüstü kongrenin koordinasyonunu teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş'ın yapacağını da bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT