Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Dijital Tır’ı Aksaray’da

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Dijital Tır’ı Aksaray’da

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılması amacıyla hayata geçirilen Dijital Tır projesi Türkiye’yi dolaşıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılması amacıyla hayata geçirilen Dijital Tır projesi Türkiye’yi dolaşıyor. Türkiye turuna geçen 19 Şubat’ta Edirne'den başlayan ve 52 ili ziyaret edecek Dijital Tır’ın 47’inci durağı Aksaray oldu.

Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hayata geçirilen proje kapsamında dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış Dijital Tır, 28 Aralık Salı günü Aksaray 15 Temmuz Meydanı’nda açılacak. Vatandaşlar Dijital Tır’ı 31 Aralık Cuma gününe kadar, 10.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilecek.

Salgın tedbirlerinin uygulanacağı Dijital Tır’a ziyaretçiler tek tek alınırken, girişte maske dağıtımı yapılacak. Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşılıyor.

HAREKETE DUYARLI EKRAN

Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor. Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkanı sağlanıyor.

YEŞİL PERDE DENEYİMİ

Yeşil Perde Deneyiminde ise ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor.

cumhurbaskanligi-iletisim-baskanliginin-dijital-tiri-aksarayda-1.jpeg

cumhurbaskanligi-iletisim-baskanliginin-dijital-tiri-aksarayda-2.jpg

cumhurbaskanligi-iletisim-baskanliginin-dijital-tiri-aksarayda-3.jpg

cumhurbaskanligi-iletisim-baskanliginin-dijital-tiri-aksarayda-6.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.