ÇYDD,  şiddete maruz kalan kadınları andı

ÇYDD, şiddete maruz kalan kadınları andı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Konya Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Gedavat Parkında bir program düzenlendi. Programda, Şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınlar kısa bir tiyatral gösteri ile anıldı.

ÇYDD Konya şubesinin düzenlediği etkinliğe ÇYDD Konya Şube Başkanı Fatma Sibel Ünsal, yönetim kurulu üyeleri, üyeler ve gençlerin yanı sıra Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Eğitim Sen Konya Şube Başkanı Erdal Demiryakan ve davetliler katıldı.

Programda konuşan ÇYDD Konya Şube Başkanı Fatma Sibel Ünsal, “Derneğimizin kurucu genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Seylan’ın dediği gibi, sorunun değil, çözümün bir parçası olacağız. Kadınlarımız Cumhuriyetimizle birlikte dünyada birçok ülkeden önce haklarına kavuşmuştur. Ancak günümüzde kadınlarımız şiddete maruz kalırken, cinayetlere kurban gidiyor. Bütün bunların engellendiği kadınlarımızın haklarının tam anlamıyla verildiği günler temennisiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü kutluyorum” dedi.

cydd-2.jpg

ÇYDD Konya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Halil Arıkan konuşmasında, “Dünya emekçi kadınlar günü emekçi kadınların başarı elde ettikleri mücadeleyi simgelemektedir. Keşke savaştan önce barış içinde mücadeleyi inşa edebilseydik. Dünyanın birçok yerinde sürdürülen sömürü ve çıkar savaşlarında harcanan kaynaklar dünya insanlarının mutluluğu için harcanabilseydi. Acıları yaşayarak sorun çözmek yerine dövülmeden, öldürülmeden kadına şiddet gibi insanlık dışı yapılanları kınıyoruz. Yaşanmasın istiyoruz. İstanbul sözleşmesinin demokratik, laik, hukuk sisteminin yaşam biçimine dönüşmesi ve yaşanabilir dünya dileklerimle kadınlarımızın günü kutlu olsun” diye konuştu.

cydd-3.jpg

ÇYDD Konya şubesinin Gedavet Parkı'ndaki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü programında, Şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınlar kısa bir tiyatral gösteri ile anıldı. Sonra şiir okunurken, şarkılar söylendi. İzlemeye gelen vatandaşlara mor kurdele, çocuklara da balonlar ve çiçekler dağıtıldı.

cydd-4.jpg

cydd-5.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.