Daha önce hiç duymadığınız köpük helva tarifi

Daha önce hiç duymadığınız köpük helva tarifi
 Editör
Geleneksel Türk mutfağının şaheseri Köpük helva tatlısı, ince detaylarla hazırlanıyor! Hafifliği ve benzersiz lezzetiyle sofralarınıza yeni bir tat katmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İşte, Türk mutfağının enfes tarifi

Anadolu'nun bazı bölgelerinde meşhur olan köpük helva, ismini içinde kullanılan çöğen kökünden aldığı düşünülen, bildiğimiz helvalardan oldukça farklı bir tatlı. Hafif ve kabarık yapısıyla, limon ve çöğen aromalarının uyumuyla damaklarda unutulmaz bir tat bırakır.

Köpük helva, Anadolu'nun bazı bölgelerinde bilinen ve oldukça lezzetli bir tatlı çeşididir. İsminde helva kelimesi geçse de, bildiğimiz helvalardan oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Bu özelliği, içinde kullanılan çöğen kökünden alır.

KÖPÜK HELVA TARİFİ

Anadolu’nun bazı yerlerinde bilinen bir tatlı çeşidi. Adında helva kelimesi olmakla beraber yapısıyla bilinen helvalardan farklıdır. Helva vasfını, içinde kullanılan çöğen kökünden almış olmalı. Köpük helva; çöven kökü, limon tuzu, su ve şeker karışımından oluşur. Önce çöven kökü dövülerek küçük parçalar hâline getirilir. Bu parçacıklar su ile kaynatılarak şurup kıvamına getirilip, çöven suyu elde edilir. Elde edilen çöven şurubu süzülerek içindeki çöven parçacıklarından arındırılıp, soğumaya bırakılır. Soğuyan çöven suyu çırpıcı ve köpürtücü bir araç makine ile çarpılıp köpürtülerek köpük helvada kullanılacak çöven şurubu elde edilir. Helva yapılacak kazana şeker ve su ilave edilerek yüksek ateşte kaynatılır. Sonra limon tuzu ilavesiyle şerbet kestirilir. Kazanın ateşi kısılarak çöven suyu yavaş yavaş şerbete eklenir. Kısık ateşte yaklaşık bir saat karıştırılarak uygun kıvama gelmesi sağlanır. Uygun kıvama gelince ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır. Geçmişte büyük tenekeler içinde açık olarak da satılan köpük helvası günümüzde uygun türlü gramajlarda paketlenerek satışa sunulur.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.