DSP Başkanlık Kurulu'ndan bildiri

DSP Başkanlık Kurulu'ndan bildiri

Bildiriden: - "Anayasa değişikliği ya da yeni anayasa yapma yetkisi sadece Meclisteki partilerin değil Meclis dışındaki kesimlerin ve partilerin de temsilcileri ile kurulacak bir yapıda olmalıdır"

ANKARA (AA) - DSP Başkanlık Kurulu, "Anayasa değişikliği ya da yeni anayasa yapma yetkisi sadece Meclisteki partilerin değil Meclis dışındaki kesimlerin ve partilerin de temsilcileri ile kurulacak bir yapıda olmalıdır" açıklamasında bulundu.

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Murat Özbilge, yeni anayasa çalışmaları konusunda, partisinin başkanlık kurulu bildirisini kamuoyuyla paylaştı.

AK Parti iktidarının, Cumhurbaşkanı'nın da arzu ve beklentilerini karşılamak adına bir "yeni anayasa" yapılması konusunu gündeme getirdiği vurgulanan bildiride, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun ilk toplantısını gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Komisyona başkanlık yapması demokratik olmayan Meclis Başkanı'nın, "başkanlık sistemini" uygun gördüğü beyanıyla da şaibeli duruma geldiği savunulan bildiride, "Anayasa değişikliği ya da yeni anayasa yapma yetkisi sadece Meclis'teki partilerin değil Meclis dışındaki kesimlerin ve partilerin de temsilcileri ile kurulacak bir yapıda olmalıdır" ifadesi kullanıldı.

İktidarın "darbe anayasası" söylemine sığınarak bir "anayasa darbesi" yapma peşinde olduğu ileri sürülen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin, seçilen cumhurbaşkanına anayasadaki yetkilerini de aşacak bir güç durumu yarattığı uygulamada görülmüştür. Anayasa değişikliği, cumhurbaşkanının seçimi şekli ve yargı bağımsızlığının tam sağlanması konularında olmalıdır. Anayasadaki kuvvetler ayrılığı ilkesinden rahatsız olan AKP, 'kuvvetler uyumu' söylemini topluma kanıksatma peşindedir. Bu kabul edilemez. Bir sonuç alınamayacağı daha bugünden belli olan Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları sonunda AKP iktidarının bir oldu-bittiyle halk oylamasına sunulmak üzere kendi anayasasını gündeme getireceği kaygısındayız. Böyle bir oldu-bittiye DSP asla izin vermeyecektir."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.