1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünyada 1 Mayıs
Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs

İşsizlik oranının 5,5 yıldır yüzde 20'nin üzerinde olduğu İspanya'da işçiler, 76 kentte gösteri yaptı

A+A-

MADRİD (AA) - 1 Mayıs İşçi Bayramı, İspanya'nın iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT'nin çağrılarıyla 76 kentte yapılan gösterilerle kutlandı.

Sendika başkanları, düzenledikleri basın toplantısında, gelecek haziran ayında erken seçime gidecek ülkenin içinde bulunduğu siyasi belirsizliğe dikkati çekti.

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle sağ görüşlü hükümet tarafından çıkartılarak 2012 ve 2014 yıllarında yürürlüğe giren iş yasalarının hemen kaldırılmasını isteyen işçi sendikaları, istihdam yaratmak için siyasetçilere "açık ve direkt adımlar atmaları" çağrısında bulundu. Konuşmalarda, "1 Mayıs, siyasi partilerin işçilerin sosyal durumu üzerine ciddi tartışma açmasına vesile olmalıdır." denildi.

CCOO ve UGT'nin birlikte hazırladığı manifestoda, "devlet ve özel sektör kurumlarının ekonomik kriz nedeniyle uyguladığı kemer sıkma politikalarının, işten çıkartılmaların tamamen son bulması, olabilecek en kısa zamanda iş ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi, hakların iade edilmesi, düzenli istihdam yaratılması, mevcut iş yasalarını ortadan kaldıracak gerçek mali reform yapılması" talep edildi.

Bu arada istatistiklere göre, İspanya, Yunanistan ile Avrupa'da işsizliğin en yüksek olduğu ülkelerin başında gelmeye devam ediyor. Eurostat'ın verilerine göre, Avrupa'da işsizliğin en yüksek olduğu 10 bölgeden 6'sı İspanya'da, 4'ü Yunanistan'da bulunuyor. Son 5,5 yıldır işsizlik oranının yüzde 20'nin üzerinde olduğu İspanya, ülke tarihinde ilk defa bu kadar uzun süren bir işsizlik sorunu ile mücadele ediyor. 29 Nisan'daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, istikrar programının devam etmesi halinde 2019 yılında işsizliğin yüzde 15 civarında olmasını öngördüklerini açıkladı.

- "Ekonomik kriz, işçi sendikalarını da bitirdi"

Öte yandan İspanya'nın yüksek tirajlı sol görüşlü gazetesi El Pais'in "1 Mayıs İşçi Bayramı"na atfen bugün verdiği haberde, "Ekonomik kriz, işçi sendikalarını da bitirdi" görüşünü savunması dikkat çekti. Yapılan yorumda, "İspanya'daki ekonomik kriz, iş dünyasında yüzünü çok sert gösterdi. Krizin başladığı 2008 yılından bu yana milyonlarca kişi işini kaybetti. Son iki yıldır ekonomide görülen toparlanmaya rağmen şimdiye kadar işini kaybedenlerin yarısı bile yeni iş bulabilmiş değil. Bu zor tablo sendikaları da etkiledi. Sendikalar, üye, finansman, prestij, güvenilirlik ve şirketlerde temsilci kaybetti. 2014 sonları ve 2015 başlarında bazı sendika liderlerinin adlarının yolsuzluk soruşturmalarında geçmesi de sendikalarda tam bir erozyona neden oldu. 2008 yılına gelindiğinde rekor denilebilecek oranda yaklaşık 3 milyon sendika üyesi bulunurken, 7 yıl sonra sendikaların toplam üyesi 2 milyon 360 bine kadar düştü." ifadesi kullanıldı.

İspanya'daki 1 Mayıs gösterileri olaysız geçti.

HABERE YORUM KAT