Eğitim-Bir-Sen’li kadınlar sorunlarını tartıştı

Eğitim-Bir-Sen’li kadınlar sorunlarını tartıştı
Eğitimciler Birliği Sendikası Konya Üniversite Şubesi Kadın Komisyonu, Meram Öğretmenevi'nde ağustos ayında görüşmeleri yapılacak olan 7. Dönem Toplu Sözleşmeyi tartıştı.

Eğitimciler Birliği Sendikası Konya Üniversite Şubesi Kadın Komisyonu, ağustos ayında görüşmeleri yapılacak olan 7. Dönem Toplu Sözleşmeyi tartıştı. Toplu Sözleşme'nin hazırlık çalışmaları kapsamında şubenin kadın komisyonu üyeleri Meram Öğretmenevi’nde kahvaltı programında bir araya gelerek , Kadın özelinde Toplu sözleşme kapsamında hangi sorunlara nasıl çözüm üretilebileceğine dair taleplerini yapılandırdı.

Şube Başkanı Şenol Metin ile Konya milletvekili adayı ve Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doçent Dr. Armağan Güleç Korumaz’ın da katıldığı programda bir selamlama konuşması yapan Şube Başkanı Şenol Metin şu ifadelere yer verdi: "Eğitim-Bir-Sen’li kadınlar farkındalık üreten çalışmalara imza atmıştır. Kızılay ile gerçekleştirilen Gönüllü Kan Bağışçılığı ve Kök Hücre Farkındalığı projesi başta olmak üzere hayata dokunan çalışmaların içinde olmuştur. Şimdi de ağustos ayında gerçekleştirilecek 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yetkili sendika Eğitim-Bir-Sen’in önüne kadın akademisyenlerin ve kadın üniversite çalışanlarının sorunlarını bir rapor halinde sunacaktır."

whatsapp-image-2023-06-18-at-14-53-38.jpeg

ORANI ARTTIRMALIYIZ

Konya milletvekili adayı ve Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doçent Dr. Armağan Güleç Korumaz yükseköğretimde kadın akademisyen sayısının arttığını belirterek," Bir kadın akademisyen olarak anne olmanın sorumluluğu ile nitelikli, ülkesine katma değer katan bir akademisyen olma arasında tercih durumunda kalmamalıyız. Yükseköğretimde kadın okullaşma oranı, erkek okullaşma oranını ilk kez geçen yıl geçti ve her yıl artıyor. Kadın akademisyen sayısı artıyor. Rektör, dekan, bölüm başkanı, müdür gibi yönetici konumundaki kadın oranını da batı ülkelerinin ortalamasının çok üzerinde ve orada da istatistikler iyileşiyor ama hala % 32’ler civarında, arttırmalıyız" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-06-18-at-14-53-38-3.jpeg

HEP BERABER GÜÇLENDİRMELİYİZ

Şube Kadın Komisyonu Başkanı Serpil Yakut örgütlü gücün gelecek nesillere de faydası olacağını ifade ederek, "Biz örgütlü yapıların ve sendikaların olmazsa olmazlarıyız. Gerektiğinde aile bütçesini yöneten, gerektiğinde ailesi için üreten biz kadınlar çalışma hayatında ve sendikada da üretici olacağız. Üreteceğiz ki sahada yaşanan aksaklıklara çözümler bulacağız. Örgütlü olmak özgürlük, hak, adalet mücadelesi vermek demektir, örgütlü gücümüzün sayesinde elde ettiğimiz kazanımlarımız bugün sadece bizim değil, gelecek nesillerin de kazanımları olması için çalışmaya devam edeceğiz. Biz çalışan kadınlar, Türkiye Yüzyılı vizyonunun taşıyıcısı olarak sadece bugünü düşünen bireyler olamayız, henüz doğmamış çocuklarımızın da hak, adalet, özgürlük ortamına gelmeleri için daha güçlü bir zemin hazırlamaya, var olan zemini ise hep beraber güçlendirmeye devam etmeliyiz" şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2023-06-18-at-14-53-38-2.jpeg

Çalıştayda kadın üniversite çalışanlarının sorunları tartışıldı, çözüm önerileri raporlaştırıldı. Eğitim-Bir-Sen Kadın Komisyonu raporuna kaynaklık etmek üzere gönderileceği Komisyon Başkanı Serpil Yakut tarafından okundu.

whatsapp-image-2023-06-18-at-14-53-38-1.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.