1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ekmek değil "kütüphane" kuyruğu
Ekmek değil "kütüphane" kuyruğu

Ekmek değil "kütüphane" kuyruğu

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde sınavlara hazırlanan öğrenciler ve kitapseverler, 100 kişi kapasiteli İl Halk Kütüphanesinde yer bulabilmek için binanın önünde uzun kuyruk oluşturuyor - İl Halk Kütüphanesi Müdürü Özbek:- "Her gün kütüphanemize yaklaşık

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - YUSUF BATI - Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde sınavlara hazırlanan öğrenciler ve kitapseverler, 100 kişilik salonu bulunan İl Halk Kütüphanesinde yer kapmak için her gün sabah saatlerinde binanın önünde uzun kuyruk oluşturarak bekliyor.

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması kütüphaneye gitme alışkanlığını azaltırken, Yenişehir ilçesi Ofis Semtinde 100 kişilik salonu bulunan İl Halk Kütüphanesi önünde her gün uzun kuyruk oluşturan vatandaşları görenler şaşkınlık yaşıyor.

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphanenin haftada 6 gün hizmet verdiğini, sınavlara hazırlananların ve kitapseverlerin her gün sabah erken saatlerde kütüphane önünde kuyruk oluşturduğunu söyledi.

Kütüphanenin saat 08.00'de açıldığını anlatan Özbek, sabah kuyruk oluşturan okuyucularından çoğunluğunun mesleki sınavlara ya da üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenci grupları olduğunu belirtti.

Özbek, 100 kişilik çalışma salonlarının bulunduğunu belirterek, "Her gün kütüphanemize yaklaşık bin 500 kişi geliyor. Sınavlara hazırlanan ve kitap okuyucuları kütüphane önünde yer bulabilmek için sabahın ilk saatlerinde uzun kuyruk oluşturuyor. Yediden yetmişe kütüphanemiz herkese hizmet veriyor." diye konuştu.

- 50 bin üye var

Diyarbakır'ın okuyan bir kent olduğunu söyleyen Özbek, İlk Halk Kütüphanesinin en çok üyeye sahip kütüphaneler arasında yer aldığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Her dönem kitap okumaya ilgi var. Şu an itibarıyla 50 bin üyemiz var. Bu Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir sayıdır. Günlük kullanıcı sayımız bin 500'leri buluyor. Yıllık kullanıcı sayımız 400 bin civarındadır. Elimizde şu an 60 bine yakın bir kitap koleksiyonu var. 300 günlük süreli yayınla 7 ulusal gazeteyle hizmet veriliyor. İstatistiklerimiz, Türkiye ortalamalarının üzerindedir. Günlük 400-500 arası kitap ödünç veriyoruz."

- Bir yılda 100'ün üstünde kitap ödünç alıyorlar

Her yıl mart ayının son haftasının Kütüphaneler Haftası olarak kutlandığını, bu hafta kapsamında en çok kütüphaneden yararlanan kullanıcılara çeşitli ödüller verdiklerini dile getiren Özbek, bu yıl yaptıkları değerlendirmelerde 6 kullanıcının 100'ün üzerinde kitap ödünç aldığını gördüklerini, bunların önemli rakamlar olduğunu aktararak, "En çok kitap alan okuyucumuz bir yıl içerisinde 147 kitap okumuş. Onu takip eden okuyucumuz ise 131 kitap. Bu da kullanıcılarımızın kitaba olan ilgisini gösteriyor." ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT