1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Engelliler Haftası
Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

YOZGAT (AA) - Boğazlıyan'da Engelliler Haftası dolayısıyla program düzenlendi. Kaymakam Davut Sinanoğlu, Özel Tuba Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ninde...

A+A-

YOZGAT (AA) - Boğazlıyan'da Engelliler Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Kaymakam Davut Sinanoğlu, Özel Tuba Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ninde düzenlenen programda, engellilerin sahipsiz olmadığını söyledi.

Türkiye de bir ilk olacak proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Sinanoğlu, "Her engellinin özel durumuna uygun evlerinde düzenlemeler yapılmasını düşünüyoruz. Bir tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren engelli kardeşimizin evinde eşik olmamalı, kapıları geniş olmalı, lavabosu uygun olmalı. Her engellinin kendi engeline özgü ne tür bir problemi var evinde bu surunu ortadan kaldırıp, yaşam standardını yükselteceğiz. Bizler her engelliyi ziyaret edip, engelli ailesi ile görüşeceğiz. Sıkıntıları tespit edilip, aşama aşama evlerinde bakım ve onarımı yapıp, ekipman desteği de vereceğiz. Bu çalışmalarla birlikte engelli kardeşlerimize hayata katılmalarını yolunu açmayı planlıyoruz. Bunun sonunda da bu çalışmalar sokağa yansıyacaktır" diye konuştu.

Engellilere yönelik Kaymakamlık olarak projelerinin olduğunu belirten Sinanoğlu, "Engellilerimiz için somut projelerimiz var. Belediyemizin engelli park çalışması var. Kaymakamlık olarak bizde gençlik spor ilçe müdürlüğü bahçesinde bir park düşünüyoruz. Ayrıca aile destek merkezi projemiz var. Bu merkez vatandaşın her hangi bir işi olduğunda engelli çocuğunu merkeze bırakabilecek. Bu yıl içerisinde faaliyete geçmesini planlıyoruz. Eğitim noktasında da halk eğitim merkezi işbirliği ile çeşitli kursların açılmasını planlıyoruz." dedi.

Engelli annesi Nuran Kaplan AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bizler toplum içinde rahatça yaşamak ve çocuklarımızın dışlanmamasını istiyoruz. Biz çocuklarımızı evlere hapsetmek istemiyoruz. Ama hapsetmek zorundayız. Sağlıklı çocuklar gibi bunlarda gezmeye eğlenmeye hayatın içinde olmaya hakkı var" ifadelerini kullandı.

Programa, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Beyaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bozdağ, öğrenciler ve veliler katıldı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT