1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Esed rejimi nisan ayında 741 kişiyi tutukladı
Esed rejimi nisan ayında 741 kişiyi tutukladı

Esed rejimi nisan ayında 741 kişiyi tutukladı

SNHR, ateşkese rağmen nisan ayında 741 muhalifin, rejim tarafından keyfi tutuklamaya maruz bırakıldığını açıkladı

A+A-

ŞAM (AA) - Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına rağmen Beşşar Esed rejimine bağlı güçlerin nisan ayında çeşitli kentlerde 741 kişiyi "keyfi olarak" tutukladığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, ülkede muhaliflerle rejim arasında 27 Şubat'ta yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasına rağmen Esed güçlerinin saldırılarına devam ettiği ve nisan ayında çeşitli kentlerde 741 kişiyi tutukladığı belirtildi.

Açıklamada, SNHR'nin 2011 yılından bu yana aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu "215 bin tutukluluk halini" belgelediği, söz konusu tutukluların da yüzde 99'unun rejimin cezaevlerinde olduğu vurgulandı.

Uluslararası gözlemcilere, rejimin hiçbir gerekçe göstermeksizin insanları alıkoyduğu hapishaneleri ve tutuklu merkezlerini incelemesi yönünde çağrıda bulunulan açıklamada, ''Tutukluk halleri derhal sona erdirilmeli. Gerek siyasi, gerek normal hallerde tutuklananlar hiçbir gerekçe gösterilmeksizin hemen serbest bırakılmalı. Tüm kadın ve çocuk tutuklular salıverilmeli." denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT