Ev kiraları hızla yükseliyor!

Ev kiraları hızla yükseliyor!

Keremnükte Gayrimenkul Müdürü Hasan Aksay, artan enflasyon oranları ve TL'nin son yıllarda değer kaybetmesinin konut ve kira fiyatlarını olumsuz etkilediğini ve bütçeye uygun kiralık ev bulmakta zorluk yaşandığını söyledi.

Keremnükte Gayrimenkul Müdürü Hasan Aksay, artan enflasyon oranları ve TL'nin son yıllarda değer kaybetmesinin konut ve kira fiyatlarını olumsuz etkilediğini ve bütçeye uygun kiralık ev bulmakta zorluk yaşandığını söyledi. Aksay yaptığı açıklamada şunları şu ifadeleri kullandı: “Türkiye'de artan enflasyon oranları ve Türk Lirası'nın son yıllarda değer kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi. Özellikle 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan ani kur artışı ve sonrasında konut kredisi faizlerindeki yükseliş, inşaat firmalarının yeni konut projelerine başlamasına önemli ölçüde yavaşlamasına neden oldu. Son iki yıldır yıllık konut ihtiyacının yarısına kadar üretim devam ederken, faiz oranlarında yüksek ivmenin devam etmesi ve inşaat maliyetlerinde yaşanan yüksek artış konut fiyatlarını hızla yükseltti. Artan konut fiyatları nedeniyle alım gücü düşen tüketicilerin kiralık konuta olan talebi yükselmesi sonucunda kira rayiçleri son yıllarda hızla artışa geçti. Türkiye'de kira fiyatları daha çok büyük şehirlerde arttı.

EV BULMAK İÇİN AYRILAN SÜRE DE İKİ İLA DÖRT AYA KADAR UZADI

Pandemi ile birlikte İstanbul,  Ankara ve İzmir  gibi büyük şehirlerde kiralık konut bulmak oldukça zor olmaya başladı. Emlakçıların portföyüne giren kiralık ev sayısında azalma gözlenirken, ev bulmak için ayrılan süre de iki ila dört aya kadar uzadı. Ev kiraları İstanbul’da son bir yılda enflasyonun üzerinde artış trendine girdi. Konut kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte ilk olarak haziran ayında bahçeli evlerde başlayıp, eylülde ise diğer arayışların devreye girmesiyle İstanbul’da kiralık ev fiyatları bazı semtlerde yüzde 100’ün üzerinde arttı. İstanbul’da yaşayan, kirada kaldığı evi değiştirmek isteyen, İstanbul’a dışarıdan gelen, İstanbul’da öğrenci veya memur olanlar için artık konut bulmak zorlaşmaya başladı. Kiralık evler görülmeden tutulmaya başlarken, sirkülasyon hızlandıkça kiralardaki artış da devam ediyor.” (Esra Örengül)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.