1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Festivalin Perdesi "Iv. Murat" İle Açılacak
Festivalin Perdesi "Iv. Murat" İle Açılacak

Festivalin Perdesi "Iv. Murat" İle Açılacak

DT tarafından 8'incisi düzenlenecek Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, 17 Mayıs'ta "IV. Murat" oyunu ile başlayacak- 10 gün sürecek festival boyunca Türkiye'den 7, yurt dışından 3 oyun sanatseverlerle buluşacak

A+A-

ANKARA (AA) - Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce bu yıl 8'incisi düzenlenecek "Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali"nde Türkiye'den 7, yurt dışından 3 oyun sanatseverlerle buluşacak. Festivalin perdesi "IV. Murat" oyunuyla açılacak.

Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, 17-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Türkiye'nin tarihi, sanatsal dokusunu uluslararası bir platformda paylaşmayı hedefliyor. Festivalin açılışı, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen "IV. Murat" adlı tiyatro oyunuyla 17 Mayıs Çarşamba günü saat 20.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi Büyük Salon'da gerçekleştirilecek. Festivale Rusya, Romanya ve Makedonya'dan 3 ve Türkiye'den 5 grup katılacak.

Festivale bu yıl yurt dışından katılacak gruplar Shakespeare'in ölümsüz eserlerinden oluşan bir seçkiyi sanatseverlerin beğenisine sunacak. Rusya'dan Altay Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu "Romeo ve Juliet"i, Romanya'dan Tony Bulandra Tiyatrosu "Othello"yu ve Makedonya'dan Üsküp Arnavut Tiyatrosu "Macbeth"i sahneleyecek.

Devlet Tiyatrolarının 7 oyunla katılacağı festivalde, Ankara Devlet Tiyatrosu "IV. Murat", "Grönhölm Metodu" ve "Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe"yi, Adana Devlet Tiyatrosu "Muammer Muammer"i, Sivas Devlet Tiyatrosu "Lysistrata"yı, Erzurum Devlet Tiyatrosu "Kapan"ı ve Konya Devlet Tiyatrosu "Fermanlı Deli Hazretleri"ni tiyatroseverlerle buluşturacak.

Festival kapsamında Rusya'dan Konstantin Aleksandrovich Yakovlev "Farklı Olma Sanatı", Türkiye'den Ali Meriç "Karagöz Yapımı ve Oynatımı", Hakan Dündar "Atık Malzemelerden Kukla Yapımı", Aygül Özen "Sihirli Şapkalar" ve Salih Bayraktar ile Selim Bayraktar "Ritimdeki Sen" başlıklı atölye çalışmalarını Haşim İşcan Kültür Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirecek.

- Festival 85 bin sanatseveri ağırladı

35 ülkeden 40 farklı yabancı tiyatro grubunu ve binden fazla sanatçıyı ağırlayan festivalde sahnelenen oyunları 85 bin sanatsever izledi.

Festival kapsamında, Türkiye'den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil 70 oyun ve 168 temsil gerçekleşti.


HABERE YORUM KAT