1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GAZBİR 7. Olağan Genel Kurulu
GAZBİR 7. Olağan Genel Kurulu

GAZBİR 7. Olağan Genel Kurulu

GAZBİR başkanlığına yeniden Yaşar Arslan seçildi- Arslan:- "7 ay sonra yeni tarife dönemi başlıyor. Bu dönemde metodolojik olarak düzelteceğimiz konular var, yoğun bir çalışma yapacağız"- "Bu dönemin en önemli konularından birisi şirketlerin kaliteye verd

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanlığına yeniden Yaşar Arslan seçildi.

GAZBİR'in Bilkent Otel'de gerçekleştirilen 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, divanın seçilmesinin ardından derneğin faaliyet ve denetleme raporu okundu.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, seçimine geçilmeden önce bir teşekkür konuşması yaptı.

Sektörün geldiği noktaya işaret eden Arslan, "Bu çalışmaları yürüten arkadaşlarıma, sektör içinde destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu sürecin içinde komisyon çalışmalarını artırabilmiş olmamız ve daha yetkin insanların yetişmesiyle sorunların çözülmesi çok önemli. Temel amacımız farklı tipte olan şirketlerin aynı yol haritasına gelme sürecini düzgün ayarlamak ve ortak paydalar üzerine çalışmak. Üyelerimizden kimsenin zarar görmemesi de temel düşüncemiz. Son dönemde yaptığımız çalışmalarla sektörü de GAZBİR'i de farklı bir yere getirdik." dedi.

Teşekkür konuşmasının ardından yapılan oylamada, Yaşar Arslan yeniden GAZBİR Başkanı seçildi. Yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu için teklif edilen liste de oy birliğiyle kabul edildi.

- "Yoğun bir dönem daha başlıyor"

Yeniden başkanlığa seçilmesi nedeniyle üyelere tekrar teşekkür eden Arslan, piyasanın yüzde 100'ünü temsil eden bir yönetim kurulu oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Arslan, yeni dönemin kendileri için çok zor olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"7 ay sonra yeni tarife dönemi başlıyor. Bu dönemde metodolojik olarak düzelteceğimiz konular var. Bu dönemde yoğun bir çalışma yapacağız. 2017'den sonra daha farklı bir süreç yaşayacağız. Tarife sisteminin içinde şu anda yapmaya çalıştığımız özellikle teknik kayıplarla ilgili çalışmayı bu yaz bitirmeye niyetliyiz. Bu çalışmanın neticesi sonrasında stratejimizi belirleyip değerlendirilmesini sağlayacağız. Bu dönemin en önemli konularından birisi şirketlerin kaliteye verdiği değer ve müşteri memnuniyeti. Bu da bizim mükemmellik yolunda yeni esaslar belirlememizi ve şirketlerimizi bu yola sokmamızı gerektiriyor. Bizim aslında dağıtım şirketlerimizin yaptırdığı çalışmalarda müşteri memnuniyeti yüksek çıkıyor, fakat Bakanlık elektrik sektörü için yaptığı müşteri memnuniyeti araştırmasında farklı neticeler aldı. Bu konuyla ilgili biz de inceleme yapıyoruz ve sektörel olarak ne yapmamız ve sektördeki gelişmeleri nasıl görmemiz gerektiğine dair çalışmalarımızı yapıp Bakanlığa da sunacağız. Bu çalışmalarımız sadece şirket bazlı değil sektör bazlı olacak."

Sektörde şirketler için ortak çalışma yürütmenin çok önemli olduğunu ifade eden Arslan, her şirket aynı şeyi düşünmediğinde farklı uygulamaların getirdiği neticenin herkese yansıdığını ve bu yüzden uygulamaların tek tipe çevrilmesi gerektiğini vurguladı.

Arslan, bu kapsamda çağrı merkezlerinin standartlarının oluşturulması ve kalitenin aynı seviyeye çekilmesi için çalışılacağını ve standartlaşmanın yeni dönemdeki önceliklerden birisi olacağını anlattı.

- Ar-Ge çalışmaları ağırlık kazanacak

Doğalgaz Piyasası Kanunu ile ilgili yoğun bir süreç yaşanacağını ifade eden Arslan, bu kanun için herkesin taşın altına elini sokması gerektiğini ve kanunda yapılan değişiklikler sonrasında düzeltmelerin mümkün olmadığını söyledi.

Arslan, özellikle dağıtım şirketlerinin mevcut olan kanundaki haklarının korunmasını sağlamak zorunda olduklarını belirterek, "Buradaki değişiklikleri kesinlikle kabul etmememiz ve yol haritası çizmemiz gerekiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı sistem kullanımımız artıyor, bunun için de ciddi kaynaklar ayırıyoruz. Bunları düzgün kullanabilmek için ortak Ar-Ge projeleri geliştireceğiz. Bu en önemli konularımızdan birisi çünkü ortak olmadığı zaman kaynaklar farklı şekilde kullanılıyor. Çıkan sonuçtan diğer şirketler istifade edemiyor. Ortak çözümlerle bu sıkıntı giderilecek." diye konuştu.

Son dönemde sektörün en çok konuştuğu konulardan biri olan yüksek basınç kalibrasyonu uygulamasında mevzuatla çelişen bazı durumlar olduğunu dile getiren Arslan, önümüzdeki günlerde "Yüksek Basınç Kalibrasyon Merkezi" kurma konusunda bir çalışma yapacaklarını ve fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra merkezin hayata geçirileceği bilgisini paylaştı.

Arslan, elektrik dağıtım şirketlerinde "çalışan saygınlığı" konusunda yaşanan sıkıntıların doğalgaz sektöründe de yaşanmaması için tüm şirketlerin yılmadan çalışması ve çalışanların saygınlığının korunması için taviz verilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT