1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Güçlü Mısır Partisi'nden Sisi'nin gitmesi için "15 neden"
Güçlü Mısır Partisi'nden Sisi'nin gitmesi için "15 neden"

Güçlü Mısır Partisi'nden Sisi'nin gitmesi için "15 neden"

Muhalefetteki Güçlü Mısır Partisi lideri Ebu'l- Futuh, Sisi rejiminin "İsrail ile yakınlaşması ve stratejik ortak olarak kabul etmesi, yoksulluğu artırması, kayırmacılığın had safhada olması, cezaevlerinde on binlerce tutuklu bulunması, binlerce kişinin

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır'da muhalefette bulunan Güçlü Mısır Partisi lideri Abdulmunim Ebu'l- Futuh, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi rejiminin gitmesi için 15 neden olduğunu belirtti.

Ebu'l- Futuh, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek için ülke genelinde düzenleneceği duyurulan 25 Nisan eylemleri öncesinde yaptığı yazılı açıklamada Sisi rejiminin 15 nedenden dolayı yönetimi bırakması gerektiğini ifade etti.

Açıklamada, "Bitmek bilmeyen suçları, Mısırlıların kanına ihanet etmesi, yolsuzlukları, başarısızlıkları, neden olduğu ekonomik çöküş, özgürlükleri kısıtlaması, siyaset kapısını kapatması, ülkenin servetini heba etmesi, onurlu insanlarla savaş halinde olması, İsrail ile yakınlaşması ve stratejik ortak olarak kabul etmesi, yoksulluğu artırması, kayırmacılığın had safhada olması, cezaevlerinde on binlerce tutuklu bulunması, binlerce kişinin işkence görmesi ve adaletin olmaması" nedeniyle Sisi'nin görevi bırakması gerektiği ifade edildi.

Güçlü Mısır Partisi, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek amacıyla 25 Nisan’da ülke genelinde düzenlenecek olan gösterilere katılacağını duyurmuştu.

Mısır’da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı grupların da katılımıyla, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek amacıyla 25 Nisan’da ülkenin bütün şehirlerinde eylemler düzenleneceği duyurulmuştu.

Mısır, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, son Kahire ziyareti sırasında imzalanan yeni deniz sınırı anlaşmasıyla Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Anlaşma Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekerken Mısır hükümeti, adalarının Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

HABERE YORUM KAT