1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Almanya'da
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Almanya'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Almanya'da

Bakan Tüfenkci:- "(AB Komisyonunun vize kararı) Bizler bu süreci de takip edeceğiz ve nihayete erdireceğiz"-"Avrupa’nın bu süreç sonunda vermiş olduğu sözleri yerine getirmesi özellikle Türk kamuoyunda Avrupa’ya olan güvensizliğin ortadan kalkması adına d

A+A-

MANNHEIM (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını içeren tavsiye kararının ardından süreci takip edeceklerini belirterek, "Avrupa’nın bu süreç sonunda vermiş olduğu sözlerin yerine getirilmesi özellikle Türk kamuoyunda Avrupa’ya olan güvensizliğin ortadan kalkması adına da önemli diye düşünüyorum." dedi.

Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’da, AB Komisyonunun geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen tavsiye kararı almasını değerlendirdi.

Kararın Türk iş dünyası için son derece önemli olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, "Bugün akşam Alman ve Türk iş adamlarıyla bir araya geleceğimiz toplantıdan önce alınan bu karar bizler için sevindirici. Özellikle Türk iş alemi ve Türk iş adamları için sevindirici bir durum." diye konuştu.

Tüfenkci, alınan kararın Avrupa Parlamentosunda da onaylanmasının ardından vizesiz olarak Avrupa’ya girişlerden sonra Avrupa ile olan iş hacminin daha fazla artacağını, girişimci Türk iş adamlarının Avrupa’da daha çok iş yapabileceklerini ve Türk ticaret ürünlerinin daha fazla satılabileceğini söyledi.

-"Süreci takip edeceğiz ve nihayete erdireceğiz"


Bundan sonraki süreci de yakından izleyeceklerini belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Tabi ki bu bir başlangıç, bu kararın Avrupa Parlamentosunda onaylanması lazım. Bizler bu süreci de takip edeceğiz ve nihayete erdireceğiz. Bu sürecin takip edilmesi hükümetimiz için de önemli ve Avrupa’nın bu süreç sonunda vermiş olduğu sözleri yerine getirmesi özellikle Türk kamuoyunda Avrupa’ya olan güvensizliğin ortadan kalkması adına da önemli diye düşünüyorum. Tekrardan bu kararın özellikle ülkemize, Avrupa’ya ve iş adamlarımıza hayırlı olmasını diliyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT