1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Almanya'da
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Almanya'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Almanya'da

Bakan Tüfenkci:- "Meclise sevk ettiğimiz yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik birtakım düzenlemelerle beraber Türkiye’de kolay iş yapabilme ya da daha kolay ticaret yapabilmenin önünü açmış bulunmaktayız"-"Bakanlık olarak hedefimiz ülkemizi ticaret

A+A-

MANNHEIM (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şu an meclise sevk edilen yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelerle Türkiye’de kolay ticaret yapabilmenin önünün açıldığını belirterek, "Bakanlık olarak hedefimiz ülkemizi ticaretin en kolay ve güvenilir yapıldığı ülke konumuna getirmektir." dedi.

Tüfenkci, Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) ve Rhein-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası (İHK) tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikte, Türk ve Alman iş adamlarıyla bir araya geldi.

Söz konusu etkinliğe IHK Rhein-Neckar Başkan Yardımcısı Jürgen Lindenberg, TİD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan ve Türkiye'nin Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol'un yanı sıra ilgili şirket yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Burada "Günümüzde Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler ve bakış açıları" konulu bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci, Almanya’nın Türkiye için her zaman önem arz eden ve gerek ekonomik gerek sosyal yönden yoğun ilişkilerin yürütüldüğü en önemli müttefiklerinden olduğunu söyledi.

Türkiye ile Almanya arasında güçlü ilişkiler bulunduğuna dikkati çeken Tüfenkci, "Almanya ile ülkemizde başta siyaset, ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim alanlarında olmak üzere çok boyutlu ilişkiler, karşılıklı gerçekleştirilen ziyaretler ve 2013 yılında tesis edilen Stratejik Diyalog Mekanizması çerçevesinde her alanda devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.


-İki ülke arasındaki ilişkiler


İki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinen Tüfenkci, şöyle devam etti:

"İki ülke arasında itici gücü oluşturan ticaret hacmine bakıldığında, Almanya ile ticaret hacmimiz 2014 yılında 37,5 milyar dolar, 2015’te 34,7 milyar dolar civarında seyretti. Bu rakamların önümüzdeki dönemler içinde daha da artırılmasını istemekte ve hedeflemekteyiz. Yatırım açısından bakıldığında, Almanya’da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 300 civarında yatırımcı firmamızın toplamda 749 yatırımı bulunmaktadır. Bu anlamıyla da Manhheim’da irili ufaklı birçok Türk yatırımcı da bulunmakta. Bu da bizim ilişkilerimizi daha da yoğunlaştırmamız ve daha da büyük hedefler ortaya koymamız için itici bir güç oluşturmaktadır."

Almanya’nın Türkiye’ye olan yartırımlarına ilişkin de bilgi veren Tüfenkci, 2002-2016 yılları arasında Almanya’nın Türkiye’de 8,5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırımı bulunduğunu ve Türkiye’de doğrudan yatırım gerçekleştiren ülkelerin başında geldiğini dile getirdi.

-"Türk ve Alman girişimcilerinin gerek birlikte gerekse üçüncü ülkelere birlikte çalışarak yeni yatırımlar yapmasını hedefliyoruz"


Gelecek dönem için yeni yatırımların hedeflendiğini belirten Tüfenkci, “Özellikle hedefimiz önümüzdeki dönem içerisinde hem Türk girişimcilerin hem de Alman girişimcilerinin gerek birlikte gerekse üçüncü ülkelere birlikte çalışarak yeni yatırımlar yapmasıdır. Bizim bu anlamda bakanlık olarak görevimiz hem Türkiye hem de bölge ülkeleriyle ticaret yapmak isteyen yatırımcılar için güvenli ve cazip bir ortam sunmaktır.” dedi.

Ayrıca son dönemde yapılan reformlarla birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapması için uygun yasal altyapının da oluşturulduğunu aktaran Tüfenkci, şunları söyledi:

“Şu an meclise sevk ettiğimiz yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik birtakım düzenlemelerle beraber Türkiye’de kolay iş yapabilme ya da daha kolay ticaret yapabilmenin önünü açmış bulşunmaktayız. Bakanlık olarak hedefimiz ülkemizi ticaretin en kolay ve güvenilir yapıldığı ülke konumuna getirmektir."

-AB Komisyonunun vize kararı

Bakan Tüfenkci, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen tavsiye kararı almasını değerlendirdi.

Bundan sonraki süreçte Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin vizelerin kaldırılması konusunda olumlu karar vermesini beklediklerini aktaran Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Çünkü biz daha önceki görüşmelerde belirlenen 72 kriterin 67’sini yerine getirdik. Komisyo’nun da belirttiği gibi diğer 5 madde de mecliste tasarı halinde beklemektedir. Onu da yakın zamanda çıkarırız diye düşünüyorum. Bu gerek Avrupa’daki gerekse Türkiye’deki Türk girişimcilere bir anlamıyla moral ve motivasyon sağlayacaktır. Var olan ticaret hacmimizi de artırma yönünde daha güzel girişimlerde bulunmamızı sağlayacaktır."

Bakan Tüfenkci, özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun Alman toplumuyla entegrasyon kurarak ve çifte vatandaşlığı alarak karar mekanizmalarının içerisinde olmalarının da önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlık olarak yurt dışındaki iş adamlarının karşılaştığı sorunları çözme noktasında bütün bürokratların yardımcı olacağını dile getiren Tüfenkci, "Buradaki amacımız Türkiye’de iş yapan Türk ve yabancı tüm girişimcilere kolaylık sağlamak, fırsat eşitliği oluşturmak ve Türkiye’nin ticaretin güvenli ve kolay yapılabilir bir ülke olduğunu gösterebilmektir." şeklinde konuştu.

-“Her türlü yatırım imkanını sunmaya hazırız”


"Günümüz ticaret dünyasında siz değerli yatırımcılarımızın zorlu koşullar altında önemli işler başardığının farkındayız ve bizler de sizlere bakanlık olarak yardımcı olmak zorundayız." diyen Tüfenkci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buradaki teknik tecrübeleri de ülkemizde uygulayabiliriz. Bu noktada karşılıklı diyaloglar ve iletişim olumlu gelişmelere yol açacak. Bu tür ilişkiler hem burada yaşayan insanlarımızın sosyal dokuya daha çabuk uyum sağlaması hem de daha demokratik ve özgürlükçü ortam içerisinde iş dünyasının gelişmesini sağlayacaktır. Bizler özellikle Mannheim’daki orta ve yüksek teknolojik yatırımların Türkiye’de de bir bölümünün hayata geçmesini istiyoruz. Bunu buradaki Türk iş adamları, Alman iş adamlarıyla ortak olarak da gerçekleştirebilirler sadece kendi güçleriyle de gerçekleştirebilirler. Biz bu noktada her türlü yatırım imkanını kendilerine sunarız."

HABERE YORUM KAT