1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. GÜNCELLEME 2 - İstanbul merkezli "hayali ihracat" operasyonu
GÜNCELLEME 2 - İstanbul merkezli "hayali ihracat" operasyonu

GÜNCELLEME 2 - İstanbul merkezli "hayali ihracat" operasyonu

İstanbul, İzmir, Antalya ve Muğla'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, 41 şüpheli gözaltına alındı - Belirlenen adreslerde yapılan aramalarda, farklı firmalara ait bin 550 kaşe, farklı firmalara ait kesilmiş 296 fatura koçanı, farklı firmalara ait

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul merkezli "hayali ihracat" operasyonunda, 41 kişi gözaltına alındı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, hayali ihracat yaparak haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen şüphelilerin yakalanması için yürüttüğü soruşturma kapsamında, 4'ü kadın, 6'sı kamu görevlisi 58 şüpheli hakkında yakalama, İzmir'de 2, İstanbul'da da 10 şirkette arama kararı verdi.

Bu doğrultuda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro Amirliği ekipleri, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulan örgüte üye olmak, Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet (hayali ihracat), resmi ve özel belgede sahtecilik, Vergi Usul Kanunu'na muhalefet, rüşvet almak ve vermek" suçları kapsamında, Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğinden arama kararı alındı.

Karar kapsamında, İstanbul'un Fatih, Esenler, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Ataşehir, Zeytinburnu, Bakırköy, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Şişli, Kağıthane, Sarıyer, Çekmeköy, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar ilçeleri ile İzmir, Antalya ve Muğla'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 41 kişi gözaltına alındı.

Belirlenen adreslerde yapılan aramada, farklı firmalara ait bin 550 kaşe, 3 tabanca, 745 tabanca fişeği, farklı firmalara ait kesilmiş 296 fatura koçanı, farklı firmalara ait kesilmemiş 20 boş fatura koçanı, yabancı uyruklu kişilere ait 44 kredi kartı ele geçirildi.

Gözaltına alınan bazı zanlılar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Antalya'da gözaltına alınan ve hayali ihracat yapıldığı öne sürülen bir şirkette çalıştığı belirtilen E.T ile Muğla'da gözaltına alınan bir şüpheli, işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderildi.

- Soruşturma 5 ihbarla başladı

Bu arada, operasyonel çalışmaların İstanbul mali polisine yapılan 5 ayrı ihbarla başladığı öğrenildi.

Sürdürülen teknik ve fiziki takip çalışmaları neticesinde Arif Y, Ömer U, Necmi K. ve Serhat Ö. liderliğindeki suç örgütünün, 37 firma adına iç piyasada toplanan kargo mallarını kendi tekstil ve deri firmaları üzerinden ihraç ediyormuş gibi sahte belge düzenleyerek 800 milyon liralık hayali ihracat gerçekleştirdikleri ve vergi indirimi yoluyla devletin 110 milyon lira zarara uğratıldığı öne sürüldü.

Zanlıların ayrıca devletten haksız olarak elde ettikleri paraları turizm bölgelerinde otelcilik, araç kiralama ve inşaat sektörlerinde aklamaya çalıştıkları, şüpheliler arasında iş adamlarının yanı sıra suç örgütüne sahte evrakların işleme konmasında yardım edip karşılığında rüşvet aldığı öne sürülen 3 gümrük ve 3 de maliye çalışanının olduğu ve kamu çalışanlarının aldıkları rüşvetle yakınlarının üzerine ticari taksi ve gayrimenkuller aldıkları iddia edildi.


HABERE YORUM KAT