GÜNCELLEME - Hong Kong'da Çin Milli Marşı tasarısı görüşmeleri öncesinde protesto

GÜNCELLEME - Hong Kong'da Çin Milli Marşı tasarısı görüşmeleri öncesinde protesto

292 kiş gözaltına alındıGÖZALTI SAYISI GÜNCELLENDİ, GELİŞMELER EKLENDİ

HONG KONG (AA) - Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde polis, Çin Milli Marşı yasa tasarısı görüşmesi öncesinde düzenlemeyi protesto etmek için toplanan göstericilere müdahale etti.

South China Morning Post'un haberine göre, Çin Milli Marşı'nın aşağılanmasını suç haline getiren ve demokrasi yanlılarının bölgenin özerk yönetim yapısına aykırı olduğunu savunduğu tasarının, Yasama Konseyinde (Yerel Meclis) yapılması beklenen görüşmesi öncesinde tasarıya karşı çıkan yüzlerce protestocu bir araya geldi.

Protestocuların toplandığı ve zaman zaman gerilimin arttığı Causeway Bay bölgesinde polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı.

Central bölgesindeki protestoculara biber gazı sıkarak müdahale eden polis, Mong Kok bölgesinde ise yolları kapatmaya çalışan göstericileri dağıttı.

Polis, kentte devam eden gösterilerde Causeway Bay bölgesinde 180, Mong Kok bölgesinde 60 ve Admiralty bölgesinde de 50 kişinin izinsiz toplanma ve yürüyüş düzenledikleri gerekçesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltına alınan 16 kişinin ise bulundurması yasak alet ve molotofkokteyli taşıdığı tespit edildi.

Hong Kong'da kentin 2 ana bölgesini su altından bağlayan Cross-Harbour Tüneli'nde ise "yavaş sürüşe" katılan iki kişi gözaltına alındı.

- Çin Milli Marşı

Çin hükümeti, Kasım 2017'de ülkenin milli marşına hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanların 15 güne kadar gözaltı, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis, siyasi haklardan mahrumiyet cezaları verilebilmesini öngören bir yasa kabul etmişti.

Hong Kong ve Makau Özel İdari Bölgelerinde uygulanması kararlaştırılan yasa, Hong Kong'da daha önce yabancı takımlarla yapılan futbol maçlarında, taraftarların Çin ulusal marşını yuhalaması sonrası çıkarılmıştı.

"Gönüllülerin Yürüyüşü" adlı marş, 1949'da milli marş olarak kabul edilmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.