’Hayat Ağacım’ Projesi Edirne’de Öğrencilere Anlatıldı

’Hayat Ağacım’ Projesi Edirne’de Öğrencilere Anlatıldı

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen, Balkan Arboretumu’nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabının tamamlanacağı ’Hayat Ağacım’ isimli projesinin çalışmaları tanıtımlarla devam ediyor.Tra...

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen, Balkan Arboretumu’nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabının tamamlanacağı ’Hayat Ağacım’ isimli projesinin çalışmaları tanıtımlarla devam ediyor.

Trakya Kalkınma Ajansı Sosyo-Kültürel Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında ’Hayat Ağacım’ projesi çerçevesinde Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine eğitim semineri verildi. Proje Koordinatörü Trakya Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar, Trakya Üniversitesi içinde Balkan Yerleşkesinde ‘Balkan Arboretumu’nun 1’inci etabını gerçekleştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Proje kapsamında Balkan Arboretumu’nun tanınırlık faaliyetleri olduğunu belirten Zülfikar, "Bu tanınırlılık faaliyetleri kapsamında okullarda verdiğimiz seminerlerin amacı budur. Öncelikle alanının tanınmasını istiyoruz. Pazartesi günü okullarda tanıtıma başladık. Toplam 8 okulda bu faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu okulların seminerleri sona erdiğinde toplam olarak 900 öğrenciye eğitim vermiş olacağız. Daha sonra ortaklarımız Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Turizm Kültür Müdürlüğü turist rehberlerine ve oraya bağlı ilgili kişilere de eğitim vermeyi, bu alanın Edirne il tanıtım rehberine girmesini istiyoruz" dedi.

"AMACIMIZ, EDİRNE’YE EKONOMİK OLARAK DA GETİRİ SAĞLAMAK"

Öğrencilerle ileriki aşamalarda bir takım etkinlikler yapacaklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Zülfikar, "Fidan dikme etkinliği olabilir ya da başka yarışmalar olabilir. Bu etkinliklerde yer alacaklar. Zaten bu bir başlangıç, çok uzun yıllar devam edecek bir çalışma olacak. Kokartlı rehberler bu eğitimleri aldılar. Amacımız Edirne’ye de ekonomik olarak getiri sağlamak. Edirne’ye gelen yerli ya da yabancı turistler 1 günde gezerek gidiyorlar. Böyle bir alanı yaptığımızda burayı da gezmek isteyeceklerdir. Böyle olunca Edirne’de konaklama ihtiyacı doğacaktır. Bunun da uzun vadede getirisi olacak" ifadelerini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Zülfikar, "Bu eğitimler önümüzdeki zamanlarda da devam edecek. Bu farkındalık sağlandıktan sonra çocuklara yönelik eğitimlerde olacak. Onlar bu etkinlikler olunca ailelerini de çekeceklerdir. Türkiye’de Atatürk Arboretumu, Karaca Arboretumu var. bu bölgede en büyük Arboretum burası olacak. Bizim korumamız gereken endemik bitki türlerimiz var. Bu türlerin sürdürebilirliğini sağlamak için bu alanda toplayacağız. Özellikle bu bitki türlerinden Balkan ve Trakya türlerinin koleksiyonunu oluşturmak istiyoruz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.