1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hollanda, savaş kurbanlarını andı
Hollanda, savaş kurbanlarını andı

Hollanda, savaş kurbanlarını andı

AMSTERDAM (AA) – Hollanda’da başta 2. Dünya Savaşı olmak üzere şimdiye kadar ülke dışında farklı operasyonlarda hayatlarını kaybeden askerler törenlerle...

A+A-

AMSTERDAM (AA) – Hollanda’da başta 2. Dünya Savaşı olmak üzere şimdiye kadar ülke dışında farklı operasyonlarda hayatlarını kaybeden askerler törenlerle anıldı.

Geleneksel anma törenlerinin ilki Lahey’deki meclis binasında yapıldı. Törene katılan Başbakan Mark Rutte ile Senato ve Meclis başkanları, Naziler tarafından öldürülen yaklaşık 18 bin askerin isminin yazılı olduğu yere çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Farklı milletlere mensup 3 öğrencinin okuduğu şiirlerle başlayan törende konuşan Meclis Başkanı Khadija Arib, Hollanda’nın bağımsızlığı için 2. Dünya Savaşı’nda verilen mücadelenin genç nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

Akşam ise başkent Amsterdam’da Ulusal Anma programı düzenlendi. Dam Meydanı’nda yapılan programa Kral Willem Alexander, Kraliçe Maxima ve Başbakan Mark Rutte’nin yanı sıra on binlerce kişi katıldı.

Meydandaki Ulusal Anıt'a törenle ayrı ayrı çelenk koyan Kral Willem Alexander, Kraliçe Maxima ve Başbakan Mark Rutte, şimdiye kadarki savaşlarda hayatlarını kaybedenler anısına iki dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Bu arada ülke genelinde bu yıl ilk kez farklı ülkelerden kaçarak Hollanda’ya gelen sığınmacılar da anma programlarına iştirak etti.

Anma programlarını düzenleyen 4-5 Mayıs Komitesi Başkanı Gerdi Verbeet’in bu yöndeki çağrısından sonra binlerce sığınmacının, bulundukları belediyelerde düzenlenen törenlere katıldıkları bildirildi.

Hollanda’da yarın da ülkenin Alman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kutlanacak.

Nazi birlikleri 10 Mayıs 1940’ta işgal ettikleri Hollanda’yı 5 Mayıs 1945’te terk etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT