'İhracat Rakamları Moral Kaynağımız Oldu'

'İhracat Rakamları Moral Kaynağımız Oldu'

Kasım ayında 203 milyon dolar ihracat yapan Konya, ihracatını aylık olarak yüzde 23,2 oranında artırırken, Türkiye ihracatından aldığı payı da yüzde 1,36'ya çıkardı

Kasım ayında 203 milyon dolar ihracat yapan Konya, ihracatını aylık olarak yüzde 23,2 oranında artırırken, Türkiye ihracatından aldığı payı da yüzde 1,36'ya çıkardı. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, TİM tarafından açıklanan Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Konya'nın totalde geçtiğimiz yılı geçerek yeni bir rekora hazırlandığını dile getiren Sinacı, pandemi sürecinde Konya iş dünyası olarak ihracat rakamlarıyla moral bulduklarını dile getirdi.

Başkan Sinacı, "Kasım ayında 203 milyon dolar ihracat yapan Konya, ihracatını aylık olarak yüzde 23,2 oranında artırırken, Türkiye ihracatından aldığı payı da yüzde 1,36'ya çıkardı. 2019'da 2,014 milyar dolar ihracat yapan Konya, 2020 yılının ilk 11 ayında 1,95 milyar dolar ihracat kaydetti. Aralık ayında yapılacak ihracatla 2019 rekorunun kırılacağına kesin gözüyle bakıyoruz" dedi.

Sinacı, Konya'nın 2020'nin ikinci yarısından itibaren ihracatta yakaladığı artış trendini devam ettirdiğini söyleyerek, yılsonunda hedefe ulaşılacağın belirtti.

DAHA FAZLA ÜRETİM DAHA FAZLA İHRACAT

Türkiye'nin ekonomik olarak daha rahat bir seviyeye ulaşması için üretime daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini savunana Başkan Sinacı, "Alt yapısı ile birçok kalemde üretim yapan ülkemiz ve şehrimiz daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile pandeminin ekonomide açtığı yaraları kısa sürede iyileştirecektir. Bu anlamda ASKON olarak her zaman dış pazar noktasında Konya iş dünyasına destek oluyoruz. Yeni pazarlar bularak ihracatın artması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Devletimizin desteği biz işadamlarının azmi ile inşallah ihracat gelecek yıllarda ülkemizin daha yüksek bir refah seviyesine ulaşmasında temel kurtacımız olacak" dedi.

ENGELLİRİMİZ BİZİM VAZGEÇİLMEZİM

Engellliler günü ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Sinacı, "Bugün Dünya Engelliler Günü, bu vesile ile tüm engellerimizin günün kutluyorum. Engellilerin iş hayatında istihdamına yönelik hassasiyetimizin daha da artırmamız gerektiği inancıyla, tüm işverenleri engelli istihdamına davet ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.