1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İsrail'in, Gazze'de Balık Avlama Mesafesini Artırması
İsrail'in, Gazze'de Balık Avlama Mesafesini Artırması

İsrail'in, Gazze'de Balık Avlama Mesafesini Artırması

Gazze'deki balıkçılar, bir yıl aradan sonra ilk kez Gazze Şeridi'nde 9 deniz milinde avlanmaya başladı

A+A-

GAZZE (AA) - Gazze'deki Filistinli balıkçılar, bir yıl aradan sonra ilk kez Gazze Şeridi'nde 9 deniz milinde avlanmaya başladı.

İsrail'in balık avlama mesafesini 9 deniz miline çıkarma kararının ardından yüzlerce Gazzeli balıkçı, Gazze Vadisi'nden başlayan deniz yolculuklarına güneyde Mısır sınırına kadar devam etti.

Filistin Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazzeli balıkçıların bir yıl aradan sonra ilk kez 9 deniz milinde avlandığına dikkati çekti.

Filistinlilerin, belirlenen bu alanda çokça balık avlamaları temennisinde bulunan Ayyaş, bunun büyük ekonomik sıkıntılar yaşayan balıkçılara maddi açıdan olumlu bir dönüşünün olacağını söyledi.

Ayyaş, dün, İsrail'in Gazze'nin güneyinde yer alan sahillerde bugünden itibaren balık avlama mesafesini 6 deniz milinden 9 deniz miline çıkarma kararı aldığını duyurmuştu.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaklaşık 4 bin kişi balıkçılık yaparak 50 bin kişinin geçimini sağlıyor.

Bölgede balıkçılık sektörü, İsrail'in avlanma menzilini 6 mile düşürmesi nedeniyle geriledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması'na göre Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip ancak İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

HABERE YORUM KAT