1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İstanbul'da 1 Mayıs
İstanbul'da 1 Mayıs

İstanbul'da 1 Mayıs

Kutlamalarının yapılacağı Bakırköy pazar alanına, katılımcıların büyük bölümü ulaştı- Eski DİSK Genel Başkanı Çelebi: - "Bizim yani işçi sınıfı için en etkili kutlama yeri; Taksim. Artık bu özgürlükler konusunda engel ortaya konulmamalı"

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Bakırköy pazar alanına DİSK, TMMOB, TTB, CHP, Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın da aralarında bulunduğu sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilci ve üyelerinin girişi sürüyor.

İlk kez Bakırköy'de gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sendikalara üye işçiler, üzerinde "1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirlerini kıracağız", "İş, barış, adalet ve özgürlük için yürüyoruz", "Direniş kazanacak", "Her yer Taksim her yer 1 Mayıs" yazılı pankartlar, Türk bayrağı ve sendika flamaları taşıyarak, alana giriş yaptı.

Arama noktaları dışında miting alanında resmi kıyafetli polisin bulunmadığı, üzerinde "1 Mayıs görevlisi" yazılı beyaz yelek giyen kişilerin görev yaptığı görüldü.

Miting alanına giren DİSK kortejinin önünde, Genel Başkan Kani Beko, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kol kola yer aldı.

Kutlama alanında Çağdaş Avukatlar Grubu, Alevi Kültür Dernekleri'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de yer aldı. Çarşı Grubu'nun 1 Mayıs için hazırladığı, işçi sınıfının direnişini anlatan pankart dikkati çekti.

Bir grup da 1 Mayıs 1977'de yaşanan olaylarda ve Suruç'taki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyarak alana girdi.

Sahnenin arkasında yer alan büyük ekranda çeşitli sloganlar, Türkçe ve Kürtçe olarak yansıtıldı.

Polis helikopteri de miting alanı üzerinde güvenlik amacıyla uçuş yapıyor.

- "En etkili kutlama yeri; Taksim"

Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1 Mayıs sürecinin birçok ülkede olumsuzluklar içerisinde kutlandığını, çok sayıda terör olaylarının ve katliamların devam ettiğini söyledi.

Bu olumsuz atmosfere rağmen meydanlarda buluşmanın büyük önem taşıdığını ve işçi sınıfının ele ele meydanlara inmesinden mutlu olduğunu dile getiren Çelebi, bu alana girmenin ne kadar zor olduğunun bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

Süleyman Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim, yani işçi sınıfı için, bayram kutlamaları için, en etkili kutlama yeri; Taksim. Artık bu özgürlükler konusunda engel ortaya konulmamalı. Bu yılki 1 Mayıs'ın bütün yurtta barış ve dostluk içinde geçmesini diliyorum. İşçi sınıfına çok ciddi saldırılar var. Kıdem tazminatı, kölelik düzenine yönelik taşeron uygulamalar, işsizlik sorunu ortada. İşçilerin talebi çok birikti. O birikimin patladığı bir noktadayız. Hep birlikte bu süreci birlikte yürüteceğiz. Bugün en etkili şekilde bu bayramı kutlayacağız. Bizim hedefimiz katliamın 30. yılında Taksim'de olmaktı, şimdi 'Katliamın 40. yılında yine Taksim'de olacağız' diyorum."

HABERE YORUM KAT