İzinsiz Kullanılan Hobi Bahçelerine yaptırımlar uygulanacak

İzinsiz Kullanılan Hobi Bahçelerine yaptırımlar uygulanacak

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Gıda, Tarım ve Orman alanında yapılan düzenlemeler hakkında meclis tarafından kabul edilen kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Gıda, Tarım ve Orman alanında yapılan düzenlemeler hakkında meclis tarafından kabul edilen kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. 4 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kanuna göre; tarım arazileri üzerine yapılan hobi bahçelerinin kesin olarak yasaklanmasına ve yıkılmasına karar verildi. İzinsiz kullanılan hobi bahçelerine yaptırımlar uygulanacak” dedi. Altınay yaptığı açıklamada, “Arazi kullanımı için izinsiz işe başlanılması ya da alınan izne uygun kullanılmaması durumunda; valilik işlemleri tamamen durduracak.. Bu durumlarda uygulanacak olan yaptırımlar ise; arazi sahibine veya araziyi bozan kişiye bin Türk Lirası az olmamakla beraber, kullanılan veya zarar verilen alanın her metrekaresi için on Türk Lirasından az olmamakla beraber para cezası verilecektir. İki ay içerisinde eksikliklerini tamamlayanlar ise her metre kare için 30 TL  ile cezalandırılacaktır. Hobi bahçelerini kanuna uygun olmadan bölenlere, mahkeme ve icra yoluyla veya kooperatif olarak bölme işlemlerini gerçekleştirilenlere 50 bin TL ile 250 bin TL para cezası, artı hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Ancak büyük ova koruma projelerine dahil olan arsalarda bu cezai işlem iki katı artacaktır” ifadelerini kullandı.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.